Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
banner

Česko-polská studentská exkurze po památkách Broumovska a Dolního Slezska

občanské sdružení Omnium

Úterý, 28. října 2014

Česko-polská studentská exkurze po památkách Broumovska a Dolního Slezska

Ústav dějin umění AV ČR, Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego a sdružení Omnium ve spolupráci s Římskokatolickou farností v Broumově uspořádaly ve dnech 19. – 24. října 2014 Česko-polskou studentskou exkurzi po památkách Broumovska, Dolního Slezska a Kladska s cílem poznání duchovních, kulturních a uměleckých center těchto regionů.

Exkurze se zúčastnili studenti z Vratislavské univerzity, Univerzity Karlovy, Univerzity Palackého v Olomouci, Masarykovy univerzity v Brně, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Univerzity Pardubice a další.

Společně navštívili kostely z broumovské skupiny kostelů, poutní kostel P. Marie Pomocné a poustevnu Ivanitů v Teplicích nad Metují, benediktinský klášter v Broumově, slezské cisterciácké opatství v Křešově a řadu dalších významných památek v Kladsku, včetně zámků Gorzanów (Schloss Grafenort) a Sarny (Schloss Scharfeneck).

Během exkurze měli studenti příležitost věnovat se výzkumu a dokumentaci památek, setkat se s pracovníky památkové péče a restaurátory a především mezi sebou diskutovat o možnostech výzkumu barokních sakrálních staveb a jejich revitalizace. Jak uvedl Martin Mádl z Ústavu dějin umění AV ČR, "vzájemné setkání českých a polských studentů a navázání kontaktů mezi nimi je velkým přínosem do budoucna".

Exkurze byla připravena v rámci cyklu MONUMENTA VIVA - univerzitní aktivity pro Broumovsko pod záštitou velvyslankyně Polské republiky v ČR paní Grażyny Bernatowicz a hejtmana Královéhradeckého kraje Lubomíra Franze.

Exkurze byla zároveň i koordinačním přípravným setkáním pro mezioborový mezinárodní studentský workshop nazvaný Letní škola barokní architektury a umění, který proběhne na Broumovsku v červenci 2015 za účasti jak Ústavu dějin umění AV ČR, tak i Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego.

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Telefon: +420 777 314 251
Email: rene.herzan@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)