Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
banner

Francouzský sportovní server zveřejnil článek o broumovském stolním tenistovi

René Herzán

Středa, 17. září 2014

Francouzský sportovní server zveřejnil článek o broumovském stolním tenistovi

Francouzský sportovní server Sportacaen zveřejnil 9. září článek o broumovském stolním tenistovi Jakubovi Kleprlíkovi. Jakub je odchovanec broumovského stolního tenisu a v současné době už čtvrtý rok hraje nejvyšší francouzskou ligu za tým TTC Caen. Překlad článku "Jakub Kleprlík se rychle propracoval nahoru" zveřejňujeme.

Jakub Kleprlík se rychle propracoval nahoru

TTC Caen dnes rozehraje svou druhou sezónu v řadě v elitní francouzské soutěži PRO A, v níž se bude snažit navázat na úspěšný výsledek z loňského ročníku a potvrdit tak pozitivní vývoj klubu v posledních letech. Se stejným cílem nastupuje do nové sezóny i Jakub Kleprlík, jenž se podílel na úspěších, které klub získal během posledních tří let, kdy se tým probojoval z třetí francouzské soutěže National 1 zpět do té nejvyšší. Během této doby se český stolní tenista skvěle adaptoval v klubu z Dolní Normandie.

Samotný Jakub Kleprlík by mohl být symbolem nové éry klubu, která započala před několika lety, a úspěchů, jež následovaly. Klub těží z přínosu, který český stolní tenista přináší svou pozitivní náladou. "Jsem s Jakubem velmi spokojen, jak po sportovní, tak i lidské stránce," říká trenér A-týmu Xavier Renouvin. "Jakub zcela zapadl do koncepce, kterou jsme nastavili, nekončí jen u svých zápasů, ale snaží se dávat rady, povzbuzuje...je to skvělý chlapík," dodává na adresu usměvavého a zdvořilého českého sportovce.

"Jestliže zahajuji svůj čtvrtý rok v Caen, je to zejména díky skvělé atmosféře, jež v klubu panuje. Za celou dobu svého působení jsem neměl nejmenší problém s čímkoliv, lidé jsou zde super. Působení v klubu si tak mohu užívat, což je vždy mým cílem," zní první slova Jakuba ve francouzštině, kterou se učí i přesto, že žije mimo Francii. Od svého příchodu do Francie poznal český stolní tenista jen úspěšné sezóny, které vyústily ve dvou po sobě jdoucích postupech do vyšší soutěže a setrvání v elitní francouzské soutěži.

V roce 2011 odešel Jakub Kleprlík na svou první zahraniční štaci mimo rodnou Českou republiku, kterou strávil v německé druhé bundeslize. Poté se vydal objevovat Francii, která ho lákala jak z herního, tak i z cestovatelského hlediska. První kontakt s klubem proběhl již rok před Jakubovým následným příchodem, kdy klub působil v druhé nejvyšší soutěži PRO B. K realizaci přestupu však došlo až následující rok, kdy klub po sestupu do třetí nejvyšší soutěže National 1 začal budovat nový tým s cílem rychlého návratu do PRO B.

"Na Jakuba jsem se ptal u Josefa Plachého, českého hráče, který v letech 2006 - 2009 oblékal dres A-týmu a jenž Jakuba doporučil," prozrazuje trenér Xavier Renouvin. Pro Jakuba, který začínal teprve svou druhou sezónu v zahraničí, tak přišla příležitost získat nové zkušenosti v nové zemi, byť National 1 byla o stupeň níže než PRO B, do které výkonnostně patřil. Nicméně volba se ukázala jako správná, Jakub během první sezóny v klubu vyhrál 90 % svých utkáních a mohl s týmem slavit postup do PRO B. I tam se dostavil úspěch, Jakub dosáhl 70 % vítězných utkání a jako nejlepší hráč A-týmu velkým dílem přispěl k druhému postupu TTC Caen v řadě, tentokrát do soutěže nejvyšší, tedy PRO A.

Odchod do Švédska za lepším tréninkem

Před dvěma lety Jakub sám zhodnotil, že nemá výkonnost na nejvyšší francouzskou ligu, nezůstal tak spát na vavřínech a rozhodl se v průběhu léta 2013 změnit tréninkové podmínky. Přestěhoval se do Švédska, kde na radu svého bývalého spoluhráče Roberta Erikssona našel lepší tréninkové podmínky. "Podmínky k tréninku byly mnohem zajímavější a na vyšší úrovni, než které jsem měl v České republice," prozrazuje Jakub. Efekt lepšího tréninku na sebe nenechal dlouho čekat. Byť jeho procentuální úspěšnost vyhraných zápasů klesla na 37 %, prokázal však, že úrovně PRO A již dosahuje. "Proti týmům z horní poloviny tabulky to měl Jakub hodně složité, přesto však dokázal i s těmito soupeři odehrát vyrovnané partie, o čemž svědčí například výhra nad Damienem Eloi," říká trenér Xavier Renouvin.

Sám hráč dodává: "Byl jsem nakonec příjemně překvapen, jelikož to byl můj první rok v nejvyšší francouzské lize, takže jsem nevěděl, jak se do soutěže zařadím. PRO A je navíc spolu s německou bundesligou nejkvalitnější soutěž v Evropě, působení v této lize bylo pro mě velkou výzvou." Adaptace poté proběhla vcelku hladce, tak jako po celou dobu angažmá Jakuba Kleprlíka v dresu TTC Caen.

Dnes večer však začíná nová sezóna, pro Jakuba možná o něco těžší, neboť se bude snažit potvrdit své výsledky z předešlé sezóny a jak se říká, obhájit úspěšnou sezónu bývá vždy těžší. "Myslím, že sezóna pro mě bude složitější, ale beru to jako skvělou výzvu a jsem připraven bojovat," zní slova českého stolního tenisty. Jakub Kleprlík již není žádným nováčkem mezi stolně tenisovou smetánkou ve Francii, soupeři ho již dobře znají, i proto bude nastávající sezóna obtížnější.

"Jakub se prezentuje trochu atypickou hrou, pestrost hry a zejména jeho servis činí soupeřům velké problémy. Nyní však soupeři Jakuba už dobře znají, proto budou podmínky pro jeho překvapivou hru daleko těžší," zmiňuje Xavier Renouvin. Jakub si to však uvědomuje, přípravu na novou sezónu nepodcenil, o čemž svědčí dva vyhrané turnaje, které sloužily jako příprava před začátkem ligy ve Francii. Na počátku své čtvrté sezóny ve Francii si vytyčil ambiciózní cíl. "Rád bych dosáhl minimálně 50 % vyhraných zápasů. Cítím se dobře, příprava proběhla dle plánu, mám hodně natrénováno, teď se uvidí, jak se to podaří přenést do zápasů," prohlašuje.

Rozlosování určilo, že první čtyři zápasy sehraje klub TTC Caen proti prvním čtyřem týmům loňské sezóny, tudíž začátek velmi obtížný, neboť všechny čtyři týmy se i v nadcházející sezóně řadí mezi favority soutěže. Současně s PRO A bude klub startovat v druhém nejvýznamnějším evropském poháru, kam se kvalifikoval na základě loňského sedmého místa v PRO A. S tímto pohárem má Jakub již několik zkušeností ze svého bývalého angažmá v českém klubu. "Budeme-li hrát dobře, máme reálnou šanci dojít mezi posledních osm týmů soutěže," uvádí český hráč.

Úspěšná dvojčata

Jakub Kleprlík je diplomovaný v oblasti ekonomie, fanoušek literatury, divadla a hudby (konkrétně 70. léta, rock and roll) vzpomíná na dobu, kdy v devíti letech začínal se stolním tenisem. "Ke stolnímu tenisu mě a mého bratra Michala přivedl náš otec, který tento sport hrával ve volném čase. Stolní tenis jsme si rychle oblíbili, postupně se dostavily i první dobré výsledky, což vedlo k tomu, že jsme ve věku třinácti let odešli do národního centra, poté jsme pokračovali jakožto členové reprezentačního týmu juniorů," vzpomíná Jakub. Dvojčata poté společně pokračovala i v kategorii dospělých, kdy spolu Michal a Jakub několik sezón hájili barvy stejného klubu v nejvyšší lize v České republice a společně nastupovali v soutěži čtyřhry. Michal ukončil svou závodní kariéru před třemi lety, kdy upřednostnil svá studia. Jakub, několikanásobný mistr České republiky v mládežnických kategoriích, pokračuje ve svém oblíbeném sportu. Potěšení ze hry a sportu je jeho hlavním motorem, což s sebou přináší hodnoty, které klub TTC Caen dokáže ocenit.

"Je to pracovitý kluk, který jde za svým cílem a dělá smysluplné kroky, o čemž svědčí jeho odchod do Švédska za kvalitní přípravou," podtrhává Xavier Renouvin. Zkrátka dobrý příklad pro TTC Caen.

Foto archiv Jakuba Kleprlíka

Originál článku ze serveru Sportacaen

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Telefon: +420 777 314 251
Email: rene.herzan@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)