Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
banner

Institut knihy a čtenářství ve Varšavě se zajímá o Broumov

René Herzán

Pátek, 25. července 2014

Institut knihy a čtenářství ve Varšavě se zajímá o Broumov

Polský Institut knihy a čtenářství ve Varšavě působí v rámci Národní knihovny Polské republiky a jeho hlavní činností je vedení vědecko-výzkumných aktivit. Institut má ale zájem i o aktivity, které se konají mimo Polsko. Institut knihy ve Varšavě v těchto dnech zveřejnil článek o návštěvě broumovského kláštera a výstavy Play Broumovsko. Polští návštěvníci měli samozřejmě největší zájem o benediktinskou knihovnu a činnost Vzdělávacího a kulturního centra klášter Broumov.

Pracovnice institutu Sylwia Czub - Kielczewska měla největší zájem o klášterní knihovnu a staré kodexy. Hosté uvítali informace, že na fondu, zpočátku na hudebních dokumentech, se již začalo pracovat a do budoucna obyvatelé Broumovska získají přístup k těmto dílům v elektronické podobě.

"Kodexy jsou velmi cenné. Knihy staré několik staletí jsou velice citlivé na prostředí a "lidskou ruku", což omezuje jejich přístupnost širší veřejnosti. Podle mého názoru nám moderní technologie přináší mnoho možností, a proto digitalizace kodexů a dalších starých knih je absolutně nezbytná. Na dlouhá léta chrání ta díla a na druhé straně je pomáhá zpřístupnit lidem. Digitalizace umožňuje pracovat vědcům na různých dílech, která se nachází na různých místech ve světě," řekla během návštěvy broumovského kláštera Sylwia Czub - Kielczewska.

"Pracovníci institutu nám také sdělili, že Poláci velmi často jezdí na organizované zájezdy do Itálie jen kvůli turínskému plátnu a nevědí, že to mají hned za hranicemi, právě v Broumově," řekl překvapivou informaci Kryštov Karvovsky, Polák, který pracuje v Agentuře pro rozvoj Broumovska.

Článek na polském webu MAK+

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Telefon: +420 777 314 251
Email: rene.herzan@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)