Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
banner

Karolinum přivítalo díky Univerzitě Wroclaw broumovské baroko

Omnium z.s.

Pondělí, 26. října 2015

Karolinum přivítalo díky Univerzitě Wroclaw broumovské baroko

V areálu Karolina v Praze proběhlo 23. října 2015 mezinárodní kolokvium s názvem Baroko na Broumovsku ze Slezské perspektivy – Historie a současnost. Desítka polských historiků architektury na něm představila svá zjištění k památkám, které patří mezi vrcholné příklady českého baroka.

Výsledky svých bádaní představil mj. prof. Andrzej Koziel a prof. Jan Wrabec, dále Arkadiusz Wojtyła, Artur Kolbiarz, Adam Szeląg, Małgorzata Macura,Małgorzata Wyrzykowska, Evelina Kachynska, Maja Kwiecińska a Anna Sienkowska.

Kolokvium zorganizoval Ústav pro dějiny umění Filosofické fakulty UK ve spolupráci s Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, Národním památkovým ústavem a spolkem Omnium pod záštitou velvyslankyně Polské republiky v ČR Grazyny Bernatowicz, generální ředitelky Národního památkového ústavu Naděždy Goryczkové a prorektora Univerzity Karlovy Jana Royta.

"Broumovsko se v tento den stalo opět centrem, nikoliv regionem v pohraničí," uvedl při závěrečné řeči Richard Biegel, ředitel Ústavu pro dějiny FF UK. Broumovské baroko tak pomohlo významně propojit české a polské odborníky, na čemž se účastníci shodli při slavnostním setkání v prostorách Klubu za starou Prahu, kde bylo kolokvium oficiálně ukončeno.

Barokní Čechy a barokní Slezsko byly propojeny nejen panovnickou korunou, ale též úzkými uměleckými vazbami skrze takové osobnosti jako byl Michael Leopold Willman nebo Kilián Ignác Dientzenhofer. Obzvláště významným příkladem je Broumovsko a Dolní Slezsko, kde působili břevnovští benediktini a v jejich službách vynikající umělci z Čech.

Pohled českých historiků umění na tuto uměleckou etapu je dnes dostatečně zpracován i díky nedávné monografii Barokní architektura v Čechách. Postřehy polských historiků u nás ale velký prostor nedostaly. Mezinárodní kolokvium si kladlo za cíl to napravit a nabízí možnost spatřit tuto významnou etapu v umění obou regionů právě pohledem polských historiků umění, mezi které patří i přední polští znalci baroka Jan Wrabec a Andrzej Kozieł. Pozornost přitom nebyla věnována jen historii památek baroka na Broumovsku, ale také přístupům k jejich památkové ochraně a obnově.

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Telefon: +420 777 314 251
Email: rene.herzan@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)