Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
banner

Poláci podporují začínající podnikatele

René Herzán

Pondělí, 2. června 2014

Poláci podporují začínající podnikatele

Nezaměstnanost v Polsku v roce 2013 zůstala na úrovni roku 2012 a míra nezaměstnanosti koncem roku 2013 dosáhla úrovně 13,4%. Za posledních šest let stoupla o čtyři procenta. Také z tohoto důvodu se vláda i regiony či obce snaží podporovat začínající podnikatele. Jedním z příkladů je i Technologický park ve Walbrzychu.

Obrovské množství pracovních míst nabízely pro obyvatele Walbrzychu a v podstatě i celého Dolnoslezského vojvodství černouhelné doly. Ty byly v roce 1998 zavřeny a nezaměstnanost ve městě a okolí okamžitě stoupla až na 45%. Po příhraničních okresech začaly vznikat různé organizace, které se snaží nezaměstnanost snížit a snaží se různými úlevami podpořit začínající podnikatele.

Inovativní myšlenky, inspirace, nápady a podpora podnikání je soustředěna v Dolnoslezském Technologickém parku ve Walbrzychu. Je tu celá řada začínajících firem, takže tento park funguje jako takový "podnikatelský inkubátor". Mají zde kanceláře, haly k pronajmutí, jednací místnosti a celé zázemí firmy. Ta má nějaký čas úlevu na pronájmu, na daních nebo na sociálním či zdravotním pojištění. V případě, že se firma zaběhne a začne prosperovat, stěhuje se do jiných prostor.

Technologický park se nebrání spolupráci s Českou republikou. Tento týden zde přivítali skupinu podnikatelů z Královéhradeckého kraje. Návštěvu zprostředkovala Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje. "Podobné technologické centrum existuje také v Hradci Králové. Uvítali jsme tedy pozvání do tohoto polského centra. Může to prospět našim i polským podnikatelům. Vím o jedné firmě v Jaroměři, která zvažuje to, že si vytvoří pobočku v Polsku. Je to i z důvodu zaměstnanců, protože v Čechách je nižší nezaměstnanost, a tak počítají s tím, že v Polsku bude větší výběr zaměstnanců," řekl ředitel Hospodářské komory pro oblast Náchoda František Molík.

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Telefon: +420 777 314 251
Email: rene.herzan@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)