Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
banner

Polští studenti Univerzity Wroclaw pomáhají broumovské skupině kostelů

Jakub Děd, Omnium

Středa, 3. června 2015

Polští studenti Univerzity Wroclaw pomáhají broumovské skupině kostelů

Mladí Poláci, studenti Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego připravili na podporu broumovské skupiny kostelů v regionu Broumovska v Královéhradeckém kraji cyklus aktivit – Český týden ve Vratislavi (Wroclawi).

Tato akce probíhala od 28. května do 2. června 2015 na půdě Univerzity a dalších místech Vratislavi (Wroclawi). Zahrnovala řadu přednášek, diskuzí, setkání polských bohemistů a v neposlední řadě i výstavu Broumovská skupina kostelů. Jedná se o výstavu fotografií broumovského fotografa Jana Záliše a Martina Mádla z Ústavu dějin umění AV ČR, která byla připravena spolkem Omnium. Výstava Broumovská skupina kostelů byla slavnostně zahájena vernisáží v poledne 29. května v Matematické věži Univerzity prof. Andrzejem Kozielem za účasti znalce českého baroka, prof. Jana Vrabce, autora fotografií Jana Záliše a dalších hostů.

Na aktivity spojené s Českým týdnem ve Wroclawi naváže v červenci 2015 na Broumovsku připravovaná Letní škola k barokní architektuře a umění. Letní škola je výsledkem více než roční spolupráce Ústavu dějin umění Akademie věd ČR, Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, Římskokatolické farnosti v Broumově a spolku Omnium.

Program Letní školy je určen především vysokoškolským studentům dějin kultury a umění a příbuzných oborů. Již nyní je přihlášeno přes 80 mladých lidí, z Polska, Čech, Slovenska, ale i ze vzdáleného Slovinska či Bulharska. Zcela mimořádný přínos bude mít tato Letní škola i k propagaci a k samotnému zpřístupnění všech kostelů na Broumovsku, nejenom broumovské skupiny kostelů. V rámci programu bude uspořádán Týden otevřených kostelů Broumovska a to v termínu od 11. do 17. července. Při zahájení, tj. 11. července bude návštěvníkům nabídnut i bohatý doprovodný program ve většině kostelů na Broumovsku.

Aktivity jsou připraveny v rámci aktivit projektu Monumenta VIVA pod záštitou velvyslankyně Polské republiky v ČR paní Grażyny Bernatowicz, hejtmana Královéhradeckého kraje Lubomíra France, města Broumov a ČNK ICOMOS. Realizaci Letní školy významně podpořila Akademie věd ČR, dále pak Královéhradecký kraj, Nadační fond VEBA, Polský institut v Praze a prostřednictvím cyklu Monumenta VIVA pak Ministerstvo kultury ČR a Ministerstvo zahraničních věcí ČR. Na přípravě programu se dále podílí město Broumov, Národní památkový ústav a řada vysokých škol v ČR.

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Telefon: +420 777 314 251
Email: rene.herzan@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)