Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
banner

Požár zničil střechu zámku Książ v polském Valbřichu

René Herzán

Čtvrtek, 11. prosince 2014

Požár zničil střechu zámku Książ v polském Valbřichu

Ve středu před 14. hodinou začalo hořet na zámku Książ u polského Valbřichu. Hasiči bojovali dvě hodiny, aby unikátní památku zachránili. Podle některých polských médií oheň zasáhl až 500 metrů čtverečných střechy.

Na místo dorazilo 37 hasičských jednotek. Příčina zatím není známa a nikdo nebyl zraněn. Škodu vyšetřovatelé předběžně odhadli na milión zlotých. Je to již druhý případ požáru historického objektu v polském Dolním Slezsku. Nedávno podobným způsobem shořela střecha zámku z 13. století v Kliczkově.

První informace po začátku požáru uváděly, že je na střeše uvězněn ohněm člověk, ale jak uvedl hasič Tomasz Kanik, ukázalo se, že se dotyčný muž dostal odtamtud ven. Zásah hasičů byl veden v těžkých podmínkách vzhledem k lokalizaci zámku. Objekt je postaven na vrcholu kopce a je obklopen lesem a vodním příkopem. Vjezd do dvoru je úzký, dvůr má omezenou plochu a budova je vysoká. Naštěstí nedávno hasiči měli cvičení v areálu zámku, proto tento objekt dobře znali, což přispělo k zastavení ohně.

Zámek v Książi je třetí největší v Polsku. Byl postaven v letech 1288 - 1292. Mnohokrát měnil svoje majitele a architektonickou podobu. Největší vliv na jeho dnešní podobu měla rodina Hochbergů, která jej vlastnila 400 let. V roce 1908 kníže Jindřich XV přidal největší, jihozápadní křídlo vybavené dvěma věží. Přestavbu projektoval vídeňský architekt Humbert Walcher von Moltchein. Během druhé světové války byl objekt využíván jako sídlo gestapa.

(Pozn. redakce - nepodařilo se nám sehnat autorská práva na fotografie z požáru. Zde je odkaz na Gazetu Wroclawsku)

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Telefon: +420 777 314 251
Email: rene.herzan@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)