Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
banner

Předsedou valného shromáždění ESÚS NOVUM byl zvolen hejtman Franc

Královehradecký kraj

Neděle, 25. října 2015

Předsedou valného shromáždění ESÚS NOVUM byl zvolen hejtman Franc

Své předsednictvo si volilo dnes valné shromáždění nově vzniklého Evropského seskupení pro územní spolupráci NOVUM. Vůbec první jednání valného shromáždění se uskutečnilo v hlavním sídle ESÚS NOVUM, polské Jelení Hoře. Předsedou byl zvolen hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc, zástupcem ředitele pak bude starosta Žacléře Miroslav Vlasák.

"Současné předsednictví Královéhradeckého kraje za českou stranu potrvá dva roky, což vyplývá ze stanov seskupení. Polská strana teď obsadila post místopředsedy. Po dvou letech se strany vymění," vysvětlil systém obsazování předsednictva ESÚS NOVUM čerstvě zvolený předseda valného shromáždění a hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc. Nové předsednictvo se volilo dnes v polské Jelení Hoře. Post místopředsedy obsadil vicemaršálek Dolnoslezského vojvodství Andrzej Kosiór.

Funkce ředitele ESÚS NOVUM náleží polské straně. Na období šesti let byl zvolen Bartosz Bartniczak, vysokoškolský profesor, který se zabývá oblastí mezinárodních projektů. Jeho zástupcem za českou stranu byl zvolen Miroslav Vlasák, starosta Žacléře.

Dále se volila i dozorčí rada, jejímiž členy se stali hejtman Libereckého kraje Martin Půta, náměstek hejtmana Olomouckého kraje Pavel Šoltys, zmocněnec maršálka Dolnoslezského vojvodství pro zahraniční vztahy Krzysztof Bramorski a sekretář Euroregionu Nysa Andrzej Jankowski.

ESÚS NOVUM představuje novou dimenzi česko-polské přeshraniční spolupráce. "V Evropském seskupení pro územní spolupráci vidíme novou možnost uskutečňování další přeshraniční regionální spolupráce. Chceme se zaměřit na dopravní infrastrukturu, oblast vzdělávání, bezpečnosti, ale i prosazování zájmů regionů na vládní úrovni," popsal už dříve přínos seskupení NOVUM hejtman Lubomír Franc. Základní dokumenty pro vznik seskupení podepsaly všechny zúčastněné strany slavnostně letos 15. září na Sněžce. Celkem je v seskupení zapojeno devět partnerů: kraje Královéhradecký, Pardubický, Olomoucký a Liberecký, Dolnoslezské vojvodství a české i polské části Euroregionu Glacensis a Euroregionu Nisa.

Královéhradecký kraj bude mít v nově vzniklém seskupení významnou roli, a to díky nejdelší hranici se sousedním Polskem v délce 208 kilometrů. Na základě toho bude ročně přispívat za českou stranu nejvyšší částkou – 19, 9 tisíc eur. Celkové roční náklady na provozní výdaje ESÚS NOVUM budou asi 120 tisíc eur.

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Telefon: +420 777 314 251
Email: rene.herzan@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)