Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání

V neděli projede Náchodem konvoj spojenecké americké armády

René Herzán

Čtvrtek, 26. března 2015

V neděli projede Náchodem konvoj spojenecké americké armády

V neděli překročí hranice České republiky s Polskem v Náchodě a na dalších dvou místech konvoj spojenecké americké armády. Čas průjezdu však zatím není znám, policie, která bude zajišťovat pokojný průjezd městem, ho oznámí v sobotu.

Některé iniciativy připravují vítací akce, počítá se však i s protesty. "Cítíme se být součástí euroatlantické civilizace, její kultury a historie. Proto je návštěva našich spojenců důvodem k oslavě. K oslavě našich hodnot, svobody a demokracie. Zároveň ale cítíme, že se část našich bývalých i současných veřejných činitelů k námi sdíleným hodnotám příliš nehlásí. Svoje sympatie projevují spíše despotickým režimům a jejich vládcům, kteří svojí rozpínavostí ohrožují nejen naše spojence, ale i nás samotné. A proto je návštěva našich spojenců i důvodem k demonstraci. K demonstraci našeho odhodlání žít ve svobodné zemi. K demonstraci naší sounáležitosti s demokratickým a svobodným světem," uvádí ve svém prohlášení Iniciativa 1100mil.cz.

"Kolona nebude nikde zastavovat a projede až do Pardubic, kde vojáci přenocují. Měli bychom se tedy rozprostřít podél celé trasy Náchodem a zamávat jedoucí koloně, která pojede ve skupinách po patnácti strojích po patnácti minutách. V Náchodě jsou ohlášené i protesty, takže to bude zajímavé, americké vlajky vedle ruských," řekl Josef Matyáš, iniciátor náchodské akce U.S. Army, Welcome to the Czech Republic!.

Průjezd asi čtyřicítky vozidel je v kraji naplánovaný v souvislosti s návratem jednotek ze cvičení v Pobaltí a Polsku a celý bude probíhat v koordinaci s bezpečnostními složkami ČR. Jednotlivé vojenské kolony budou vypravovány tak, aby co nejméně omezovaly provoz.

"Kolona americké armády vjede na území kraje přes hraniční přechod v Náchodě a bude pokračovat dál do Pardubic, kde budou vojáci přenocovávat. Mám informaci, že všechny obce s rozšířenou působností už byly o průjezdu ze strany Krajského vojenského velitelství informovány. Pro nikoho to není důvod ke znepokojení, jde o běžný přesun. Prosíme proto občany, aby byli v případě setkání s kolonou shovívaví a sledovali ji případně z bezpečné vzdálenosti," řekl hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc.

V minulém roce vláda ČR schválila seznam zemí, jejichž ozbrojeným silám se pro rok 2015 povoluje průjezd přes naše území. V tomto výčtu figurují rovněž i Spojené státy americké. V roce 2014 se uskutečnilo přes území ČR 131 podobných přesunů, z toho 11 byla právě vojska USA.

O čase průjezdu budeme na stránkách Našeho Broumovska v sobotu informovat.

Fotografie z operace Dragoon Ride, autor Sergei Stepanov, NPA, zdroj www.1100mil.cz

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Telefon: +420 777 314 251
Email: rene.herzan@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)