Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Akce
  • Lyrika, epika, motyka a jiná literatura
banner

Lyrika, epika, motyka a jiná literatura

Adresa: Mírové nám. 52, 550 01 Broumov
Místo: Městská knihovna Broumov
Začátek:19. 4. 2024, 15:00
Web:www.vaclavhavel.cz
GPS souřadnice:50°35'9,281"N
16°19'55,181"E

Knihovna Václava Havla, město Broumov, Vzdělávací a kulturní centrum Broumov a Music and Theatre SG Pitaš vás zvou na akci Václav Havel tady a teď – koncerty, workshopy, výstavy a besedy  – v roce, kdy si připomínáme 35 let od Sametové revoluce.

Přijměte pozvání na literární předvečer se spisovatelem Jáchymem Topolem a poezií Miroslava Ptáčka. 

 

Renomovaný spisovatel, básník, textař, novinář a překladatel Jáchym Topol se narodil v roce 1962 do rodiny básníka a dramatika Josefa Topola a Jiřiny Topolové, dcery spisovatele Karla Schulze. Do roku 1986 pracoval jako skladník, topič, nosič uhlí. Kolem roku 1980 založil s bratrem Filipem Topolem legendární undergroundovou kapelu Psí vojáci. Od roku 1991 je spisovatelem z povolání. Do roku 1993 byl šéfredaktorem časopisu Revolver Revue. Byl členem redakce týdeníku Respekt od jeho založení v roce 1990 do roku 2007. V letech 2009–2011 působil v redakci deníku Lidové noviny, nyní pracuje jako dramaturg Knihovny Václava Havla.

 

Miroslav Ptáček je zatím téměř neobjevený básník undergroundu z Broumovska. Žil v Polici nad Metují a zemřel tragicky v roce 1987 poté, co si v havlíčkobrodské psychiatrické léčebně zlomil vaz pádem ze schodů. 

Deset let předtím, koncem 70. let, náhodou potkal Václava Havla a tomu pak také poslal jednou strojopis své sbírky. Havel ji poslal literárnímu teoretikovi, samizdatovému editorovi Janu Lopatkovi. "Značně se mi to líbí a mám dojem, že by se to mohlo líbit i Tobě. Zajímavé je, že ten hoch nikdy nečetl Bondyho ani jiné básníky z jeho okolí; vůbec žádné literáty nezná," připsal Havel ke sbírce, která pod názvem V říši snů aneb Lyrika, epika a motyka poprvé vyšla neoficiálně roku 1981 v samizdatové Edici Expedice. Dostala se tak do společnosti filozofů jako byli Zdeněk Neubauer, Jan Patočka či Milan Machovec, básníků Bohuslava Reynka, Jaroslava Seiferta, Jana Skácela či undergroundových legend Egona Bondyho a Ivana Martina Jirouse. Jeho knihu veršů letos vydalo nakladatelství Torst. 

 

Vstupné dobrovolné 

Místo konání
Městská knihovna Broumov

Městská knihovna Broumov

Městská knihovna Broumov sídlí v budově na Mírovém náměstí 52, v prvním patře. Přístupná je hlavním vchodem z náměstí, přístup do knihovny není bezbariérový. V knihovně můžete využít služby

Detail místa
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)