Den otevřených dveří a. s. VEBA přilákal stovky návštěvníků
V sobotu 9. září 2017 otevřela a. s. VEBA veřejnosti brány svého závodu v Olivětíně. Připomněla si tak 160 let průmyslové textilní tradice na Broumovsku, jejíž je v současné době nositelkou.
Program zahájil oficiálním projevem výkonný ředitel společnosti Ing. Roman Jirman. "Historie textilní výroby na Broumovsku sahá až do 13. století. V prvopočátcích se samozřejmě jednalo o malé domácí dílny, privilegium k výrobě sukna udělil broumovským soukeníkům již Přemysl Otakar II. Počátky průmyslové textilní tradice na Broumovsku jsou spojeny s podnikatelským duchem rodiny Schrollových, zejména Benediktem a následně jeho synem Josefem. Ti se zasadili o to, že byl v roce 1856 - právě v areálu dnešního olivětínského závodu a. s. VEBA - instalován první parní stroj, který o rok později rozběhl prvních 110 tkalcovských stavů a šlichtovací stroje anglické výroby," vysvětlil historické souvislosti Ing. Jirman.
Zakladatel Schroll a jeho následovníci vytvořili postupně stovky pracovních míst v tkalcovně a úpravně v Olivětíně a později i v přádelně v Meziměstí. Pro svoje zaměstnance postavili obchod, nemocnici a byty. Broumov získal péčí továrníka Schrolla i dalších podnikatelů v této době řadu reprezentativních budov. S koncem 2. světové války byla továrna v Olivětíně znárodněna a stala se součástí Východočeských bavlnářských závodů. Závod v Olivětíně se stal v roce 1949 základem n. p. VEBA. V 70 letech došlo k zásadní modernizaci tkalcovny i úpravny.
Po roce 1989 a se vznikem akciové společnosti VEBA bylo nutné řešit zanedbané investice do ekologie. Další rozvoj závodu byl podmíněn plynofikací a řešením vod na vstupu i jejich vypouštění. Tkalcovny a úpravna dostaly nové technologie umožňující vývoj produktů nezbytný pro soutěž s konkurencí. VEBA dokázala v minulých letech naplňovat odkaz zakladatelů. V době krize po r. 2008 plnila významný sociální aspekt a udržovala na Broumovsku a Policku zaměstnanost. Toto období bylo charakteristické investicemi do budov a technologií, ale výkonnost firmy umožnila také investice do Hotelového resortu. Tento komplex dnes patří k reprezentativním částem města Broumov. Plavecký bazén slouží nejen hotelovým hostům a Vebákům, ale i dětem škol v regionu k výuce plavání.
"V současnosti VEBA zaměstnává na Broumovsku a Policku na 900 zaměstnanců a i přes podnikatelsky obtížné období, kterému v posledních třech letech společnost čelí a které v letošním roce snad již pomalu odeznívá, trvale drží a nadále kultivuje tradici textilní výroby pro současné i budoucí generace textiláků v našem regionu," dodal na závěr svého projevu výkonný ředitel a. s. VEBA.
V areálu olivětínského závodu si pak mohli všichni návštěvníci prohlédnout nejvyspělejší textilní technologie, na kterých dnes a. s. VEBA vyrábí své špičkové produkty směřující jak na tuzemské, tak na zahraniční trhy – zejména do zemí západní a centrální Afriky. Prohlídky přípravny, tkalcovny a úpravny byly doplněny o další doprovodný program, o který se postaral taneční obor Základní umělecké školy Broumov, hudebníci broumovské gymnaziální kapely Wajnot? a v neposlední řadě i sbor dobrovolných hasičů a. s. VEBA, který potěšil zejména děti a tatínky ukázkou své hasičské techniky.