Osoby, které pobírají dávky hmotné nouze, uklízí Náchod
Vedení města Náchod (starosta Jan Birke, místostarostka Drahomíra Benešová a tajemnice MěÚ Náchod Hana Mílová) jednalo 7. října se zástupci Odboru sociálních věcí, zdravotnictví a školství MěÚ Náchod, Správy budov Náchod, s.r.o., a Technických služeb Náchod, s.r.o., na téma zlepšení úklidu města Náchoda a její organizace s výhledem na příští rok prostřednictvím osob, které vykonávají veřejnou službu, veřejně prospěšné práce a alternativní tresty.
Podle informace tiskové mluvčí Městského úřadu Niny Adlof probíhá výběr lokalit pravidelně začátkem každého týdne, především na základě podnětů občanů.
Pracovníci zaměstnaní postřednictvím Města Náchod v režimu veřejné služby u Technických služeb, s.r.o., nebo u Správy budov Náchod, s.r.o., kterých je v současné době 40, si dávky hmotné nouze zvyšují počtem odpracovaných hodin (alespoň 30 hodin/měsíčně) asi o 500 korun za měsíc. V průměru se v měsíci jedná o 140 osob, kteří by mohli veřejnou službu vykonávat, nyní tak tedy činí 40 z nich. V režimu veřejně prospěšných prací, který probíhá ve spolupráci s Úřadem práce Náchod, pracuje v současné době 10 osob pod Správou budov a 10 osob u Technických služeb.
Na základě podnětu Probační a mediační služby umísťuje na úklid Město Náchod prostřednictvím TS Náchod, s.r.o. pět pracovníků s alternativními tresty.
"Celkem se tedy jedná přibliženě o 60 - 65 osob, které se každý měsíc podílejí na tom, aby naše město bylo čisté a uklizené," upřesnil starosta Jan Birke. "Cílem schůzky bylo hlavně zefektivnění fungování celého systému," dodal Birke.
Foto Wikimedia Commons Karelj