Seminář seznámí účastníky jak bojovat proti dřevokazným škůdcům
Termosanace dřevěných konstrukcí se jmenuje seminář, kde se odborná veřejnost dozví o možnostech moderních metod nabízených k sanaci krovu kostela sv. Barbory v Otovicích.
Odborně metodický den se koná 27. března od 9:30 hodin v Kreslírně bývalého klášterního gymnázia v Broumově a pořádá se v rámci projektu Pro život kostelů Broumovska a mediálního tématu Národního památkářského ústavu pro rok 2013 Dřevo v památkové péči – podoby, hodnoty a jejich ochrana.
Seminář pořádá Římskokatolická farnost, děkanství Broumov a občanské sdružení Omnium, kteří usilují o záchranu kostelů na Broumovsku. Právě na obnovu kostela sv. Barbory v Otovicích, a především jeho napadených krovů, Ministerstvo kultury letos pošle dotaci 400 tisíc korun.
"Účelem semináře je seznámit účastníky s moderními metodami sanace dřevěných konstrukcí proti dřevokazným škůdcům, které se v některých částech Evropy běžně používají, zatímco u nás jsou teprve v začátcích a vzbuzují řadu dohadů. Účastníkům budou představeny principy metod a aplikace mikrovlnného a horkovzdušného zahřívání (termosanace) dřevěných konstrukcí jako celku i jejich dílčích částí. Jedním z hlavních cílů akce je i diskuse s vyjasněním otázek účinnosti a možných vedlejších negativních vlivů na přilehlé konstrukce a prvky (zdivo, omítky). Seminář bude zakončen návštěvou barokního krovu v kostele sv. Barbory v Otovicích aktivně napadeného tesaříkem krovovým, u něhož se aplikace termosanace zvažuje," řekl k plánovanému odbornému semináři Jakub Děd z občanského sdružení Omnium.