Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Zprávy
  • Ostatní ekonomika
  • Některým menším městům a obcím výše příjmů od státu neumožňuje investovat
banner

Některým menším městům a obcím výše příjmů od státu neumožňuje investovat

JINDŘICH HORKEL

Neděle, 12. února 2012

Některým menším městům a obcím výše příjmů od státu neumožňuje investovat

Finanční prostředky, vybrané na daních, stát přerozděluje a část přiděluje podle zákona o rozpočtovém určení daní městům a obcím. Starostové se svými obecními rozpočty, v nichž hlavní položku tvoří příjmy z daní od státu, nejsou podle svých slov schopni financovat stále nové požadavky státu ani zajistit potřebný rozvoj obcí (budování komunikací, kanalizace, investiční výstavba a další). Novelu zákona o rozpočtovém určení daní (dále jen RUD), která by měla umožnit zvýšit příjmy z výnosu daní zejména menších obcí, slíbil premiér Nečas do podzimních senátních a krajských voleb. Touto novelou by se měl zvýšit příjem malých měst a obcí a mělo by dojít k vyrovnání rozdílu mezi obcemi s tisícem až desetitisíci obyvateli a většími městy.

K dnešnímu dni prošel na jednání Poslanecké sněmovny prvním čtením návrh novely, podaný TOP 09. K němu však vláda vydala negativní stanovisko. Tento návrh vychází z novely, vypracované ministerstvem financí loni, se kterým starostové většinou souhlasili. Znamená zvýšení příjmu na obyvatele na částku kolem 8 tisíc korun. To samozřejmě vyžaduje další příjmy do systému a také například 5 miliard, krácených čtyřem velkým městům – Praze, Brnu, Ostravě a Plzni. S tím nesouhlasí ODS, jejíž návrh však zatím nebyl projednáván.

Jak uvedla poslankyně Parlamentu ČR (Hnutí starostové a nezávislí) Ludmila Bubeníková na www.parlamentnilisty.cz  30. ledna 20012: „Nové rozpočtové určení daní by měla vláda schválit letos na podzim. Již dnes je zřejmé, že zvýšení nebude na úroveň cca 1/3 příjmů na hlavu ve čtyřech velkých městech (jak bylo původně požadováno – pozn.red.), ale i tak, zejména pro malé a střední obce bude citelné."

V návrhu novely je, jak nám řekl starosta v Božanově a předseda Dobrovolného svazku obcí Broumovsko Karel Rejchrt, ještě jedna, pro mnohé obce důležitá věc: „Už bychom si neměli hradit mezi sebou náklady za dojíždějící žáky, což bylo trochu nedůstojné a vznikaly spory. Tedy ty neinvestiční náklady, které ta obec co měla školu, rozpočítávala na žáky a pak fakturovala těm ostatním. Ty by úplně mělo zmizet a prostředky by dostala obec, která má školu, přímo." A dále pokračoval v popisu přínosu uváděné novely pro Božanov. „To navýšení z RUD konkrétně v naší obci by dělalo něco přes 700 tisíc, ale navíc bychom neplatili za dojíždějící žáky Martínkovicím, protože oni mají školu, což je 250 tisíc. Takže my bychom měli jako navýšení milion korun, což je podstatné." Dále ke zdůvodnění potřeby změny v rozdělování výnosu z daní obcím řekl.

„Já si myslím, že pokud ta změna dopadne, tak by menším obcím hodně pomohla. Protože my nemáme na investice. A stát na nás neustále valí, co všechno musíme splnit. Od čištění odpadních vod po vodovody, komunikace a další. Tyto investice jsou drahé, a my z toho, co máme, jsme schopni zabezpečit běžný provoz. Ale nejsme schopni udělat kanalizaci za 40 milionů. Když má obec 4 miliony příjem a z toho musí spolu s dalšími nutnými výdaji hradit 3 nebo 3,5 milionu na režie. Co pořídí s tím půl milionem? A úvěr jí nikdo nedá. Ty menší obce jsou schopny získat úvěr do nějakých 10, 15 milionů, a to už je na hranici. Víc jim banky nepůjčí. Takže to je naprosto neřešitelné za stávajícího stavu financování dělat velké investiční akce."

Nakonec jsme se Karla Rejchrta zeptali: Schválením navrhované novely bude převážná většina obcí dostávat na obyvatele přibližně stejně, tedy asi 8 tisíc korun. Dá se pak pokládat rozdělení daňových výnosů cestou zákona o rozpočtovém určení daní v našem státě za spravedlivé?

„Já myslím, že ne. Bylo by to určité zespravedlnění, trošku. Ono spravedlnost je těžká věc. Dlouhodobě se mluví o tom, že by se měl udělat úplně nový zákon, který by řešil skutečné potřeby obcí. Tzn., že by se zmapovalo, co je skutečně potřeba, co si stát objednává, co ta obec vykonává, a na základě těchto kritérií by se přidělovaly finanční prostředky. Ale já si myslím, že v tomto státě není vůle k tomuto přikročit, protože ti větší se bojí, že přijdou o peníze. A navíc nikdo neví, jak by to konkrétně vyšlo."

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)