Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Zprávy
  • Ostatní ekonomika
  • Těžba uranu kousek od Broumova je podle sdružení občanů reálnou hrozbou
banner

Těžba uranu kousek od Broumova je podle sdružení občanů reálnou hrozbou

RENÉ HERZÁN

Úterý, 1. května 2012

Těžba uranu kousek od Broumova je podle sdružení občanů reálnou hrozbou

Těžba uranu v Polsku kousek pár kilometrů od Broumova je podle sdružení Sbor dobrovolných občanů reálnou hrozbou. Před těžbou varuje v tiskové zprávě Michal Kudrnáč z tohoto občanského sdružení.

V polském Radkowě, pouhé dva kilometry od českých hranic, právě probíhá začátek administrativní procedury, na jejímž konci může být těžba uranu metodou loužení kyselinou sírovou. "V případě, že by k těžbě došlo, hrozilo by navíc i to, že v relativní blízkosti místa, kde se bude uran těžit, vznikne z ekonomických důvodů také závod na jeho zpracování a obohacování. Podobně jako u těžby břidlicových plynů může pak i dobývání uranu ohrozit zásoby pitné vody. Celá příhraniční oblast je navíc tektonicky nestabilní, takže by se nedal vyloučit ani únik radonu," uvádí Michal Kudrnáč. Občanské sdružení Sbor dobrovolných občanů vstoupilo do správního procesu, který v Radkowě právě probíhá, a bude se snažit vydání povolení zabránit.

Starosta polského města Kudowa Zdrój Czeslaw Krecichvost 16. dubna informoval starosty Náchoda a Hronova Jana Birkeho a Hanu Nedvědovou, že v polském městě Radków by měl od září letošního roku probíhat pouze geofyzikální průzkum za účelem zjištění vlivu uranu na místní obyvatele. "To je podobné, jako kdyby se ve sdělovacích prostředcích objevila zpráva, že na Náchodsku a Trutnovsku se chystá pouze průzkum vlivu břidlicového plynu na místní obyvatele. Je samozřejmé, že před těžbou musí proběhnout průzkum ložisek, a stejně tak je zřejmé, že žádná soukromá firma nebude investovat finanční prostředky do průzkumu ložisek, aniž by předpokládala, že se jí vložené prostředky vrátí, ať již těžbou nebo prodejem zjištěných informací těžařské společnosti, jak tomu pravděpodobně bude v případě European Resources Polska, která se podle informací z polského tisku zaměřuje právě na průzkumy," tvrdí Markéta Sergejko

Městský úřad v polském Radkowě zveřejnil 13. března oznámení o zahájení řízení o dopadech na životní prostředí záměru Provedení geofyzikálního výzkumu a geologických prací, majících za cíl průzkum zdrojů polymetalického uranu v koncesním území Vambeřice. "Rozhodnutí o dopadech na životní prostředí je základním předpokladem k udělení licence firmě European Resources Polska, která žádá o povolení i na dalších místech v Polsku. 2. dubna pak vydal radkowský úřad sdělení, ve kterém vysvětluje své kladné stanovisko k záměru zkoumat na území města ložiska uranu. Proti tomuto rozhodnutí chystají občanská sdružení a další instituce na české i polské straně odvolání," uvádí v tiskové zprávě Michal Kudrnáč. "K dispozici máme oficiální materiál, který naše občanské sdružení obdrželo od Městského úřadu v Radkově, v němž je přesně popsán rozsah plánovaných geologických prací i jejich účel: průzkum ložisek uranu. V tomto materiálu není ani zmínka o průzkumu vlivu uranu na místní obyvatele," tvrdí Markéta Sergejko.

"Zkoumání vlivu uranu na místní obyvatele je tedy zřejmě jen zastíracím manévrem prospektorů, kteří se zcela oprávněně obávají širokého odporu ze strany veřejnosti. Na rozdíl od záměru těžby břidlicového plynu se však bohužel těžařům v Polsku prozatím daří své plány skrývat či alespoň maskovat. Důležitou roli hraje i to, že na české straně byli jedním z hlavních iniciátorů odporu představitelé samospráv. V Radkowě to naopak vypadá, že místní starosta Jan Bednarczyk hraje jednoznačně do noty australským těžařům," dodal Michal Kudrnáč. Starosta Bednarczyk byl  shodou okolností minulý týden v Broumově oceněn pamětním listem Za partnerství a za dlouhodobou snahu o rozvoj česko - polského příhraničí.

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)