Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Zprávy
  • Ostatní ekonomika
  • Zamyšlení nad snem starostů, zastupitelů a radních, jak lépe naplňovat naše potřeby
banner

Zamyšlení nad snem starostů, zastupitelů a radních, jak lépe naplňovat naše potřeby

JINDŘICH HORKEL

Úterý, 10. ledna 2012

Zamyšlení nad snem starostů, zastupitelů a radních, jak lépe naplňovat naše potřeby

Každý někde bydlíme a na každého tak či onak dopadá, jak se naše obec stará o silnice, školy, kolik může přispět na školní pomůcky, na veřejnou dopravu, kolik zaplatí za osvětlení, provoz sportovišť a další a další. A vedle schopnosti zastupitelů případně radních dobře hospodařit a o společné se starat, závisí to všechno i na příjmech měst a obcí. I na těch, které plynou z přerozdělování peněz, vybraných státem na daních. A právě toto přerozdělování se zdá být představitelům některých obcí nespravedlivé.

Faktem je, že Praha dostává z rozpočtu 29.600 Kč na obyvatele, Brno, Plzeň, Ostrava stejně po 17.900 Kč, a třeba Hradec Králové s asi 95 tisíci obyvateli dostává necelých 10.000 Kč/obyvatele, jako i další města, ve kterých bydlí kolem 100 tisíc lidí.

Jen o několik stokorun pod 10.000 Kč dostávají na obyvatele malé obce s řádově stovkou lidí, a nejmíň, necelých 7.000 Kč, dostávají obce a města s 2 až 5 tisíci obyvateli. Fakt, že vesnice s menším počtem obyvatel jsou na tom v přepočtu na obyvatele lépe, vypadá sice opticky dobře, ale vzhledem k počtu obyvatel nakonec mají i ony, pokud se samy nepostarají, problém s penězi vyjít. Při tom rozdíl v příjmech na hlavu občana menší obce ve srovnání s Prahou byl na začátku jednání o změnách v roce 2006 skutečně 6,5 násobný.

Proto byla do společného programu hnutí Starostové a nezávislí a TOP 09 pro poslanecké volby vtělena zásadní pasáž, požadující odstranění nedostatků ve financování samospráv. Cílovým stavem a zájmem starostů pro toto volební období je dosažení trojnásobku rozdílu mezi nejchudší obcí a hlavním městem. Tedy aby každá obec dostávala 1/3 toho, co hlavní město Praha, tedy asi 9.000 Kč. Pokud se chce čtenář těchto řádků zasnít, daňovou kalkulačku na stránkách „starostové a nezávislí" najde ZDE.

Premiér Nečas slíbil manifestujícím starostům loni 21. září v Praze, že se vláda bude touto otázkou zabývat a pokusí se najít řešení. Když se opět nic nedělo, zorganizovali starostové akci „nůžky" a v listopadu posílali premiérovi nůžky, aby si uvědomil, jak se propast mezi velkými městy a ostatními rozevírá. Podle posledních zpráv by vláda měla jednat o této otázce po 16. lednu 2012.

Představitelé obcí Božanov, Křinice, Martínkovice, Meziměstí a Otovice, kteří se za Broumovský výběžek demonstrace zúčastnili a jejichž rozpočty jsou třeba i díky velkorysejším investicím do výstavby a rozvoje v minulých letech napjaté, čekají na výsledek samozřejmě velice toužebně. Vzhledem k tomu, že by se v případě naplnění požadovaného cíle jednalo pro střední obce a města o navýšení rozpočtu i o několik milionů, byla by to jistě neočekávaná vzpruha v roce, kdy všichni předvídají spíš horší časy. Je zde však věčná otázka – kde na to vzít?

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)