Hudební večírek starších pánů pro několik generací posluchačů
Už léta jsme zvyklí, že do Hostince U Pitašů v Šonově se jezdí za kvalitní hudbou. Minulý pátek tam bylo opět živo. Téměř třem stovkám posluchačů se představilo trio složené z legend českého rocku: zpěváka a kytaristy Michala Prokopa (65), kytaristy Luboše Andršta (63) a houslisty Jana Hrubého (63).
Prokop s Andrštem spolu hráli ve Framus Five v dobách legendárního Města Er (oba také patří k autorům tohoto pozoruhodného opusu), zpěv Hrubého houslí naopak obohacoval zvuk poslední sestavy Prokopova Framusu 80. a 90. let, spolu se také sešli na keltsky zabarveném CD Černý ovce, Andršt s Hrubým natočili skvělé, nedoceněné album Capricornus (1981). Právě tahle deska podle slov Michala Prokopa způsobila, že své spoluhráče pozval ke spolupráci v akustickém „komorním" triu. To vzniklo už v roce 1987, roku 2000 pak obnovilo přerušenou činnost. Na kontě má živě natočené CD Unplugged (Indies 2004) i medailon v televizním Blues ze Staré pekárny (brněnský hudební klub).
V osobitých úpravách „unplugged" v Šonově zazněly bluesové standardy, středněproudý José Feliciano, písničky z éry framusovského alba Kolej Yesterday (mezi nimi i půvabná Miss July, jež se na album nevešla), Andrštova úprava moravské lidové Dobrú noc, má milá, v závěru pak Prokopova téměř erbovní I Got My Mojo Working, již natočil na první desku Framusu před víc než čtyřiceti lety.
Luboš Andršt potvrdil svou pověst českého Claptona i McLaughlina, Jan Hrubý je svébytným fenoménem, rozkročeným od písničkového bigbítu Mišíkova ETC přes keltský rock (připomeňme jeho broumovská vystoupení s Kukulínem a Irish Dew) až k jazzrocku, a u nás nemá konkurenci a Michal Prokop se projevil jako přirozený frontman a tmel celé trojice. Jeho zpěv vyniká příjemným, charakteristickým témbrem a naprosto přirozeným frázováním. V klasických bluesových skladbách navíc obohacuje zvuk tria harmonikou. Na repertoáru se všichni tři podílejí i autorsky. Na koncertě zněla uvolněná, pohodová, zčásti improvizovaná hudba, která si posluchače od začátku přirozeně vyladila na svou frekvenci. Zejména filigránská komunikace Andrštovy kytary s Hrubého houslemi byla opravdovým zážitkem. Jejich zmiňovaný Capricornus nejvíc připomněla Dobrú noc, má milá a dohrávka Bitvy o Karlův most.
Vystoupení trojice pánů, kteří již překročili šedesátku, přivedlo na sál posluchače několika generací, od těch, kteří jsou starší než oni, až po současné teenagery. Dvouhodinový poslech si odstála i nastávající maminka, která se svěřila, že nejmladší posluchač koncertu by se měl narodit ještě letos. V hudebních zážitcích bude mít proti svým vrstevníkům výrazný náskok.
Více fotografií z koncertu na stránkách Tomáš Tom Šrejber