Mezinárodní konference o památkové péči v oblastech bývalých Sudet v Broumově
V Broumově se počátkem prosince konala mezinárodní konference k problematice památkové péče v oblastech bývalých Sudet za účasti účastníků z České republiky, Německa a Polska, která byla organizována spolkem Omnium a organizací Heimatpflegerin der Sudetendeutschen s podporou města Broumov a pod záštitou vicepremiéra vlády ČR Pavla Bělobrádka a ministra kultury Daniela Hermana.
Oblasti bývalých Sudet jsou regiony velmi postižené odsunem původních obyvatel po 2. světové válce a vedle řady jiných problémů spojených s určitým vykořeněním těchto oblastí je jedním z největších stav a situace památkového fondu. Konference se věnovala prezentaci pozitivních příkladů obnovy kulturního dědictví, ale i problematickým otázkám spojených s řešením mnohdy havarijního stavu památek v bývalých Sudetech.
Představeny byly projekty Nadačního fondu Historický Cheb, obnovy krajiny ve Výškovicích u Chodové Plané, obnova Schwarzenberského plavebního kanálu v NP Šumava, obnova Hoslovického mlýna na Strakonicku, obnově Beuronské kaple Gymnázia v Teplicích, představení technických památek na Jablonecku a Liberecku a mnoho dalších velmi zajímavých projektů.
Určitým symbolickým mementem se stala přednáška Mgr. Větrovské Filozofické fakulty UJEP v Ústí n. L. na téma zaniklých sakrálních památek severních Čech po roce 1945, stejně jako výstava Společenské, kulturní a ideové transfery v historii příhraničního regionu severozápadních a severních Čech, která byla přímou součásti konference. Součástí programu konference byla i vernisáž výstavy Život kostelů Broumovska, která byla zapůjčena z Národního technického muzea v Praze a instalována ve výstavní síni Stará radnice v Broumově.
Konference v Broumově navazuje na seminář Otisky kamenné historie realizovaný v Broumově v říjnu roku 2014, který se věnoval spojení lidských osudů s kamennými prvky v krajině, mnohdy již posledními připomínkami těchto osudů.
Popsané aktivity realizované v prosinci v Broumově jsou součástí širšího cyklu Monumenta VIVA, který je pro rok 2015 připravován s podporou Česko-německého fondu budoucnosti pro iniciaci kontaktů mezi příznivci památek na české a německé straně hranic. A jeho součástí bude i 2. ročník konference o památkové péči v oblastech bývalých Sudet v Broumově v roce 2015.