Noc pro hvězdáře v broumovské klášterní Zahradě*
Noční pozorování hvězd se uskutečnilo v broumovské klášterní Zahradě* v sobotu 20. srpna 2011. Téměř 30 zájemců o srpnovou oblohu se nejprve krátce seznámilo se stavbou dalekohledů a jejich fungováním.
Prvním objektem, který byl nad klášterní Zahradou* po několik minut viditelný pouhým okem, byla vesmírná stanice ISS. V současné době je to jediná trvale obydlená vesmírná stanice, jejíž první díl byl vynesen na oběžnou dráhu v listopadu 1998. Stanice je trvale obydlena alespoň dvoučlennou posádkou, která se každých 6 měsíců obměňuje, a to od listopadu 2000, kdy na stanici vstoupila první stálá posádka. Stanice oblétá Zemi ve výšce kolem 350 km s periodou oběhu 92 minut a rychlostí okolo 7700 m/s (27 720 km/h). Takže ti, kdo noční pozorování vydrželi, mohli stanici znovu vidět po 22. hodině a okolo 23.45 hod.
Po setmění amatérský hvězdář Karel Bůna ml. se synem Martinem nechali zájemce nahlédnout do hlubin vesmíru na planetární mlhoviny M57 a M27 - Činka, kometu C/2009 P1 Garrad, Jupiter, kulové hvězdokupy M3 a M13, vírovou galaxii M51 a v souhvězdí Velké medvědice na galaxii M81. V souhvězdí Andromeda byla viditelná galaxie M31 vzdálená 2,5 milionu světelných let. S touto galaxií bude jednou v daleké budoucnosti naše galaxie kolidovat.
Tomu, kdo se přes hvězdářský dalekohled díval poprvé, se možná nejvíc líbil Měsíc. Na obloze se objevil před 23. hodinou, a to za kulisou dubu soutěžícího o titul Strom roku.
Někteří z návštěvníků se zúčastnili předcházející červnové Noci pro hvězdáře a od konce července čekali na hvězdnatou oblohu bez mraků. I sobotní pozorování bylo zpočátku ohrožené vysokou oblačností, která se však po 21. hodině rozptýlila. Organizátorům Noci pro hvězdáře z Klubu MY 2011 při Českém svazu žen v Broumově spadl kámen ze srdce, že se akce podpořená grantem Města Broumova mohla uskutečnit v prázdninovém termínu za příjemných letních teplotních podmínek.
Romantická srpnová noc ve spojení s vesmírnými dálkami se v klášterní Zahradě* povedla.
Ilustrační fotografie hvězdokupy M13 pořízená Karlem a Martinem Bůnovými.