Papírové těšení se na Ježíška
Prosinec považujeme za plně zimní měsíc, ač astronomická zima začíná až těsně před vánočními svátky 21.12. A rozhodně to v dnešní době nemáme se zimou jednoduché. Jak se na ní připravit? Jasně - šály, kulichy, rukavice, teplé bundy a boty, ale nevím jestli po té minulé zimě nenechám někde po ruce i kraťasy, sandále a opalovací krém. Ovšem začátek prosince se nedal zahanbit a vítal nás sněhovou nadílkou. Lyžaře a děti potěšila, řidiče a teplomilce vystrašila.
Moderní doba se stále zrychluje a mnozí lidé již neudržují klasické zvyky našich předků, vánoční čas se tomuto trendu naštěstí zatím stále vymyká a lidové zvyky se v naší společnosti alespoň částečně drží nadále. Asi bude přeci jen něco pravdy na tom, že lidé mají ke konci roku k sobě tak nějak blíže. Chodíme společně na náměstí na rozsvěcování stromků, rodiny se společně podílí na přípravě cukroví, zdobení bytů a obydlí, zapalují se svíčky na adventních věncích, děti se hned z kraje prosince těší na Mikuláše (a tak trochu obávají čerta), pečou se vánočky, půlí jablka, sváteční stoly se prohýbají pod klasickými pokrmy a celou sváteční atmosféru dokreslují Betlémy, jinak též Jesličky připomínající narození Ježíše Krista. Nějaký ten Betlém nechybí asi v žádné domácnosti, v kostelech a dalších křesťanských svatostáncích, ale zkrášlují i jarmarky na náměstích a někdy i výlohy obchodů. Jesličky se začaly objevovat u nás přibližně v 17. století v křesťanských chrámech, po zákazu jejich stavění císařem Josefem II. v 18. století si je lidé nenechali vzít a začali si stavět vlastní Betlémy doma.
Rozmanitost používaného "stavebního" materiálu je bohatá. Betlémy máme dřevěné, keramické, látkové, slaměné, z těsta a z mnoha dalších materiálů - a samozřejmě nechybí ani Jesličky papírové. Ptáte se, kolik asi vyšlo vystřihovánek Betlémů? Věřte, že opravdu hodně. Každoročně vznikají a vycházejí nové vystřihovánky Jesliček. Tématicky Jesličky představují realistické narození Ježíška ve chlévě v městě Betlémě, ale existují i přenesené do našeho prostředí, třeba i zasněžené, a nakonec nechybí ani exotické varianty s Ježíškem skautem nebo Indiánem. Navíc i každý kraj, nebo ještě lépe řečeno národopisná oblast má jiné specifické ztvárnění Ježíškova narození, zasazené do různorodého prostředí, či přímo do konkrétního města (Jičínský Betlém, Kutnohorský Betlém, a mnoho dalších), takže náměty se nikdy neopakují, každý autor má své jedinečné pojednání a Betlém je vždy naprosto jedinečný.
V našem muzeu jsme si vánoční atmosféru připomněli prostorovým Betlémem z dílny pana Richarda Vyškovského, který možná máte někteří také doma, jelikož před lety vycházel v časopise ABC. Pan Vyškovský svůj Betlém zasadil do jihočeské oblasti a Ježíšek se tak narodil uprostřed vesničky se statky v typicky jihočeském selském baroku s bohatě zdobenými štíty. Malému Ježíškovi se přišli poklonit a dary přinesli lidé z celé země České i z Moravy, neboť pan Vyškovský doplnil Jesličky figurkami v lidových krojích z různých národopisných oblastí. A dokonce děti malému Ježíškovi pro rozveselení postavili hned vedle plotu sněhuláka. Původně překrásné figurky panáčků v typických národopisných krojích pan Vyškovský nakreslil pro ABC v 70. letech s velkou pomocí své ženy paní Anny Vyškovské.
Těšíme se na všechny, kteří si najdou i v prosinci čas a zastaví se na návštěvu v našem jedinečném Muzeu papírových modelů v Polici nad Metují. Sledujte náš Facebook a webové stránky, aby vám neunikla žádná důležitá informace o našich připravovaných předvánočních akcích. A nakonec snad již jen popřejeme přeci jen poklidný předvánoční čas, ať se vám podaří upéct lahodné cukroví a jen je škoda, že nebudeme moci ochutnat.
Ale pokud si doma sami slepíte nějaký Betlém, a je jedno jestli bude třeba z časopisu ABC, nebo z Vašeho kraje či dokonce přímo z Vašeho města, rozhodně neváhejte a Betlém vyfoťte a podělte se o něj určitě s námi. Na našem facebookovém profilu můžeme tak společně vytvořit zajímavou galerii Betlémů z celé naší republiky.
Foto 1 - příbramské jesličky - Jan Čáka, Albatros, foto 2 - ukázka vystřihovánky Betlému z hraček, foto 3, 4, 5 - Jihočeský Betlém - Richard Vyškovský z ABC