Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Lidé
  • Názory
  • Pod předvánočním útokem šmejdů

Pod předvánočním útokem šmejdů

Michaela Mašková, ilustrační foto Pixabay

Pátek, 13. prosince 2024

Pod předvánočním útokem šmejdů

Ocitla jsem pod palbou podvodných sms, e-mailů a dalších reklamních nabídek. Před Vánoci pokusy tzv. šmejdů tradičně zesilují. Někteří operují i naživo.

„Ahoj mami,“ píše mi v čase školního vyučování dítě z francouzské předvolby +33, „můj telefon je rozbitý, pošli mi zprávu na WhatsApp na číslo +420 735 138 941“. Ráno pro změnu nacházím na telefonu zmeškané noční hovory z Kanady a Lucemburska. A dopoledne mě na Facebooku zaujala nabídka jazykových kurzů pro ženy mezi 35 a 49 lety, kterou jsem pravidelně na této sociální síti vídala po celý loňský rok. Už dlouho se chci učit polsky, a tak si konečně říkám, proč to nezkusit. Při vyplňování dotazníku u kolonky osobních údajů se náhle zarazím – není to náhodou fake?  

Rychlý průzkum na internetu mi to hned potvrdí – jazykové kurzy pro ženy ve středním věku dotované až do výše 80 procent jsou podvod. Osvítilo mě v pravou chvíli. Už v loňském roce před těmito kurzy varoval Moravskoslezský kraj i Kraj Vysočina a nyní se objevily znovu. Žádné takové dotované vzdělávání však neexistuje. Pokud se žena přihlásí, kontaktuje jí operátorka, která si ověří údaje, nechá si poslat platbu za kurzy a tím celá hra skončí. Ani tentokrát se Polsky nenaučím.

Srdcervoucí textovka od „mého“ dítěte už mě nechává dost klidnou – kde by se asi tak dostalo k telefonu s francouzskou předvolbou, zvlášť v čase, kdy má sedět ve škole. Zvědavě však projíždím web a hned nacházím listopadový článek na Chrudimském Deníku. Ten před podobným typem sms zpráv varuje – podvodníci prý začali využívat aplikaci WhatsApp a cílí na city nejbližších příbuzných. Po odepsání na uvedené číslo pak manipulují rodiče, aby jim poslali peníze. „Typický scénář zahrnuje naléhavé sdělení, že je třeba zaplatit určitou částku, ale odesílateli „zrovna nefunguje“ jeho účet. S příslibem, že každou korunu vrátí, pak vyvolávají důvěru, která může snadno vést k převodu peněz,“ píše se na stránkách Deníku. Ještě, že jsem dost nedůvěřivá.

V předvánočním období se intenzita podvodných zpráv a emailů s jediným cílem dostat z lidí peníze zvyšuje. Odborně se jim říká phishing nebo smishing (ve spojitosti se sms) a mají nejrůznější podobu (viz ZDE). Nejinak je tomu letos. Už začátkem prosince varovali mobilní operátoři před nárůstem podvodných zpráv, které procházejí jejich sítěmi a snaží se z lidí vylákat přihlašovací údaje k mobilnímu bankovnictví či mobilní samoobsluze. Také Český telekomunikační úřad radí všem zákazníkům, aby při obdržení podezřelé SMS neklikali na žádné odkazy v ní obsažené a rovnou ji přeposlali na bezplatné telefonní číslo 7726, které pro tento účel slouží u všech tří velkých mobilních operátorů O2, T-Mobile a Vodafone.

Dávám na jejich radu a odvažuji se na podvodnou sms kliknout, abych ji na uvedené číslo mohla přeposlat. Bohužel mi to však zpráva neumožňuje. Zajímavé. Tak alespoň hlásím spam.

Někteří podvodníci na to jdou však zpříma – například minulý týden jezdil po Policku pán, který se snažil starší lidi nalákat na zrušení starých smluv a přepisů plných mocí u dodavatelů energií. Dokonce se prokázal hlavičkou existující firmy Enfipo s. r. o. Zkusil to na rodiče jednoho kamaráda, a ještě předtím zavolal. Naštěstí u setkání s ním rodiče nebyli sami, a tak se podvod nezdařil. Při prověření firmy na stránkách Energetického regulačního úřadu se ukazuje, že firma Enfipo se sídlem v Praze byla již v únoru tohoto roku uznána vinnou ze spáchání dvou přestupků – neposkytnutí součinnosti a neposkytnutí informací. A v květnu s ní bylo zahájeno exekuční řízení.

Podvodníků je tedy stále všude hodně a jedinou obranou je bdělost, jistá míra nedůvěřivosti a ostražitost. Naštěstí jsou dnes prostřednictvím internetu a mobilních telefonů okamžitě dostupné informace, které nás dokáží před podvodníky ochránit. Ať jim neděláme krásné Vánoce!

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)