Pohled do budoucnosti: Průvodce cyklistickými stezkami Broumovska
Díky těžbě břidličných plynů se nevídaně rozrostla síť cyklostezek na Broumovsku, a to zejména po roce 2024, kdy lokalitu opustili poslední zahraniční těžaři. Síť cyklostezek, využívající původní komunikační síť mezi jednotlivými vrty a těžebními stanicemi, patří vůbec k nejrozsáhlejším komplexům v Evropě. Rozkládá se na ploše více než 700 kilometrů čtverečních a povrch širokých chodníků je z velmi kvalitního asfaltu.
Celý obrovský areál byl vytvořen díky evropským fondům a štědrému státnímu rozpočtu, který uvolnil na rekultivace po těžbě břidličného plynu obrovské bilionové částky. Krajina je protkána hustou sítí ubytoven a servisních středisek, vytvořených z původních těžařských stanovišť. Výrazně se ušetřilo na inženýrských sítích, které autoři cykloareálu zdědili právě po těžařích a hlavně díky jejich bezúplatnému převodu na provozovatele areálu.
K možnosti zabrání tak obrovského území pro cyklistiku velmi výrazně pomohl i fakt, že pro těžbu plynu z břidlic společnost využívala jednu z nejlepších metod, tzv. hydraulické štěpení neboli fraking (HF). Na rozdíl od jiných států se podařilo českou veřejnost přesvědčit o společenském významu takové těžby a prosadit HF ve veřejném zájmu. V průběhu dobývání plynu pak došlo ke kontaminaci spodních vod, dokonce i těch nejstarších, pět tisíc let starých rezervoárů. Došlo tak k nedostatku pitné vody v oblasti od Broumova až po Hradec Králové a protože stát, i přes předchozí upozornění nebyl na tuto situaci připraven, drtivá většina obyvatel území opustila.
Tato situace tak umožnila vzniknout neuvěřitelnému sportovnímu a cyklistickému areálu světového významu. Za zmínku i stojí, že prakticky všichni původní obyvatelé, kteří se rozhodli zůstat, našli v komplexu nové a dobré zaměstnání.
Cyklokomplex je velmi vyhledávaný i turisty ze zahraničí. Jedním z hlavních důvodu je vysoká sterilita prostředí. Zde nepotřebujete v umývárnách hygienické nádobky na mýdlo, které chrání vaše ruce ještě před umytím. Příroda je zde hygienicky čistá sama o sobě. Návštěvníci si velmi pochvalují i absenci dotěrného hmyzu, otravného ptactva a jiné fauny, která téměř vždy roznáší nemoci. Zavlečení fauny, či jak odborníci říkají „prolomení nulové biodiversity", která by narušila kvalitu místního prostředí, se nemusí návštěvníci obávat. Těžbou břidličného plynu byly na povrch vyneseny i těžké kovy a arsen a ty tak nyní celý komplex mimoděk a dlouhodobě úspěšně chrání.
Další výhodou, zejména pro rodiny s dětmi, je vysoké množství ploch na hraní a rekreaci, které jsou z umělého povrchu. Svou hebkostí připomínají trávu, jsou však zcela hygienické a mají nejvyšší atest pro pobyt alergiků. Umělé povrchy jsou pokládány na místech, kde již žádná původní flora nemůže růst. Je proto zcela vyloučené, že by tak mohlo plastovou trávou cokoliv prorůst a následně návštěvníky ohrožovat.
Milovníky přírody jistě zaujme i fakt, že umělé povrchy byly vyrobeny recyklací z PET lahví. Zde je důležité upozornit i na důmyslnou síť sběrných míst na PET lahve na všech trasách areálu, automaty vám zde za vrácenou prázdnou láhev zdarma vydají novou, plnou nejkvalitnější pitné vody z arktických ledovců.
Návštěvu cykloareálu Broumovsko vám zcela doporučujeme, strávíte zde úžasnou dovolenou nebo víkend bez obavy z přenašečů a dotěrného hmyzu. Nejsou zde ani komáři, ani klíšťata. Nejsou zde žádné pyly a alergeny. Jen dokonalá, hygienicky čistá příroda pro vaše maximální sportovní vyžití. Váš pobyt je navíc spolufinancován z programů na rekultivace a obnovu, oproti jiným rekreacím tak ušetříte až polovinu nákladů. Více informací a fotografií šťastných návštěvníků můžete prohlížet na sociální síti Morsbook.lat. Staňte se našimi přáteli, přidejte nás mezi své oblíbené.
Ještě je čas to změnit a udržet zde život.
Původně vyšlo na: www.rogelli.cz/blog/