Týden Země v Muzeu papírových modelů představil papír jako materiál, který provází lidstvo už víc jak dva tisíce let
V minulém týdnu proběhl v Muzeu papírových modelů (MPM) v Polici nad Metují už počtvrté program pro školní skupiny s názvem Týden Země. Projekt se soustředil na školní a mimoškolní skupiny a jeho smyslem je dětem komplexně představit člověka, jeho činnost a život na planetě Země.
V prvním roce se Týden Země konal v duchu "Recy-věci" a představil recyklovatelné materiály nejen jako odpad. V druhém roce bylo téma "CHKO Broumovsko", tedy představení nejbližšího okolí MPM. Třetí rok se soustředil na člověka a jeho činnost a nesl název "Město a dopravní prostředky". Spolupracovníkem MPM byla firma Betexa.
Letošní rok nesl název "Nejsme tady sami" a soustředil se na to nejpodstatnější, co dělá Muzeum papírových modelů vlastním, unikátním muzeem: tedy na papír.
Týden země představil papír jako úžasný materiál, který provází lidstvo už víc jak dva tisíce let. A během té doby se stal jednou z nejdůležitějších surovin. Ač si to možná ani neuvědomujeme, ale všechny plakáty, knihy nebo spousta hraček je z papíru. "Pojmenování ‚Nejsme tady sami‘, není zavádějící název," vysvětluje Martina Váňová z MPM, "chceme dětem ukázat, a nejen jim, že papír je stejně věrným průvodcem civilizovaného světa, jako třeba domestikovaná zvířata. Počínaje egyptskými papyry a konče třeba právě vytištěnou knihou."
Skupiny dětí během Týdne země prošly místem, kde papír ožívá, a měly možnost uvidět uměleckou hodnotu papíru, ale dozvěděly se i něco o recyklaci papíru a jeho znovupoužití. Během interaktivní prohlídky si v připravené výtvarné dílně mohly zkusit něco z papíru vytvořit a "na vlastní oči" vidět a zkusit si jeho recyklaci. Domů si potom kromě zážitků odnášely originální jednoduchý vějíř, vyrobený ze starého použitého papíru, třeba jako dárek mamince nebo samy pro sebe v nadcházejících letních dnech. Při odchodu se zavíraly dveře nejen za povídajícími si dětmi, ale i za spokojeným pedagogickým doprovodem.