V Městském divadle se konala přednáška z moderních dějin Broumovska
V pondělí 2. listopadu uspořádala Městská knihovna v Broumově v Městském divadle přednášku Mgr. Ondřeje Vašaty Ohlas vzniku Československa na Broumovsku v roce 1918. Její autor, odborný pracovník Muzea Podkrkonoší v Trutnově, se ve své badatelské a publikační činnosti specializuje na problematiku české menšiny v severovýchodních Čechách v 19. a první polovině 20. století.
Stovka přítomných posluchačů se dozvěděla zajímavé nové poznatky o vztahu místních německých obyvatel k nově vzniklé Československé republice, jejímiž příslušníky se nehodlali stát. Z toho plynuly zdejší mohutné demonstrace za připojení k německé provincii Deutschböhmen i vznik dobrovolnických ozbrojených složek.
Významná část přednášky se věnovala událostem okolo zajateckého tábora v Martínkovicích, jímž prošly desetitisíce válečných zajatců, a kde se na konci války nacházely obrovské zásoby potravin a dalšího materiálu, jichž se chtěl zmocnit kde kdo. Řeč byla také o událostech na železnici z Broumova do vnitrozemí, na níž v Teplicích nad Metují dokonce došlo k ozbrojenému střetu mezi zdejší hlídkou a formujícím se československým vojskem.
Ondřej Vašata již před třemi lety s úspěchem přednesl v broumovské knihovně přednášku o zdejší české menšině na přelomu 19. a 20. století a na příští rok přislíbil další návštěvu.