V Polici nad Metují začne výstava Vzlety a pády vzducholodi Norge
Počátkem tohoto tisíciletí postavil učitel Základní umělecké školy v Polici nad Metují Vladimír Beran se svými žáky kopii dvojníka vzducholodi, se kterou Roald Amundsen přeletěl v roce 1926 poprvé v historii severní pól. Tento model má pohnutý osud. Proto se autor s ředitelkou Muzea papírových modelů (MPM) v Polici nad Metují Martinou Váňovou rozhodli přiblížit jej výstavou Vzlety a pády vzducholodi Norge.
Na vernisáži ve čtvrtek 2. března v Zeleném domečku naproti MPM v Polici nad Metují bude kromě fotografií z historie vzducholodi promítnuto i pár video záběrů. Autoři výstavy vyzývají všechny, kdo se "startu Norge" zúčastnili. "Máte-li fotografie nebo videozáběry, poskytněte je, prosím, ZUŠce do archivu. A pokud to stihneme, přidáme je do výstavní kolekce."
Děti, které před více než 16 lety s učitelem Beranem vzducholoď stavěly, jsou dnes dospělí lidé. Historie Norge začala být strhující již v okamžiku, kdy stavitelé zjistili, že postavenou vzducholoď z třídy ZUŠky normálně nedostanou. Byla velká. A díky vrstvám nalepené makulatury i těžká.
Projevila se tu kreativita učitele Berana. Pozval hasiče, vzducholoď přivázali na ocelovou lešeňovou trubku a vytáhli ji oknem. Podobně se vyrovnal i s překvapením, kdy mu kolegyně sdělila, že bude asi průšvih, protože lidé venku očekávají let vzducholodi. Všechno zvládli. Učitel Beran se nechal zvednout na hasičské plošině a megafonem první start polické vzducholodi komentoval na celé prostranství. Hasiči nakonec zvedli vzducholoď do výše snad 40 metrů a jásání Poličáků a dalších přihlížejících "Letí, letí,..." bylo všem zúčastněným odměnou. K tomu ještě v ten slavnostní den vozilo horkovzdušné plavidlo, vzducholoď Cameron, mladé stavitele nad Nebíčkem (vršek kousek od Police).
Pak vzducholoď visela v klášteře v Polici, když byla v roce 2012 při otevírání Muzea papírových modelů přenesena, aby dodala na atraktivitě jeho otevření. Nepodařilo se, ještě před otevřením spadla. Poškozený model učitelé ZUŠ opravili a vzducholoď byla opět zavěšena.
Zúčastnila se také výstavy Play Broumovsko, kde ji tahali po kolejnicích u stropu, až opět spadla. Zdálo se, že se bude muset celá rozebrat. Díky dovednosti Kamila Huška z Pellyho domů však dnes vzducholoď doplňuje prostor muzea.
Všechno to návštěvník zhlédne na vernisáži výstavy Vzlety a pády vzducholodi Norge ve čtvrtek 2. března v 17 hodin, a pak na výstavě, která zde potrvá do 26. března. Vzducholoď uvidíte v MPM při každé návštěvě.
Foto archiv ZUŠ Police nad Metují