Vlídná tvář gymnázia v Broumově vede k úspěchům jeho studentů a přispívá k dobrému jménu regionu
Symfonický orchestr studentky Petry Soukupové, výborné výsledky bývalého studenta Matouše Ringela ve Švýcarsku. To jsou jen ty nejmarkantnější příklady skvělých výsledků studentů a absolventů broumovského gymnázia a mimo jiné důkaz, že zde studenti mají prostor pro tvořivý rozvoj a možnost získat dobrý základ pro uplatnění v praxi.
K přednostem gymnázia v Broumově patří výborné zázemí, které tato škola má v občanech města i širokého okolí, vesnické prostředí v tom nejlepším slova smyslu, kde jako poměrně malá škola se všichni znají, není místo pro šikanu, a dokonce ani rozdíly mezi primány a oktavány, jak to mnohdy naprosto přirozeně bývá.
U nás i v zahraničí dnes žijí stovky lidí, kteří dostali výborný základ pro svůj růst, nastartovali svoji kariéru právě na gymnáziu v Broumově. V tomto směru navázala tato škola i na úspěchy gymnazistů benediktinského klášterního gymnázia v Broumově, které poskytovalo vzdělání někdy od začátku 17. století.
Účast žáků na celé řadě zájmových aktivit i mimo školu, jejich výsledky v různých soutěžích ale i třeba v pomoci malým kamarádům v rámci projektu „Odstraňujeme bariéry“ na Masarykově základní škole v Broumově rozhodně nevypovídá o ztracených letech pro tyto děti a dospívající mladé lidi. V porovnání se středními školami jiného typu v regionu, ale platí to o gymnáziích a ostatních středních školách v celé republice, vychází gymnázium jako škola sice s vyššími nároky na své žáky, zato však s lepšími výsledky jak u maturit, ale zejména pak v praxi, o studiu na vysokých školách nemluvě. Úspěchy mnoha absolventů ukazují, že se v životě neztratili a dokázali najít mnozí výborné uplatnění. Vždyť dnes téměř polovinu profesorského sboru na této škole tvoří její bývalí absolventi. A co teprve setkání s těmi, co přicházejí jednou za čas do Broumova zavzpomínat na svá studentská léta při příležitosti různých výročí místního gymnázia. To všechno svědčí o faktu, že děti zde neztrácejí své mládí, nemarní zbytečně čas, ale i v dnešní době devastace hodnot, mezi které vzdělání patří, získávají nenahraditelné devizy pro svoji budoucnost. A je možno litovat, že v posledních letech děti z Police, jakoby se rodiče zhlédli ve velkém městě, odcházejí raději do Náchoda. Jsou zde však studenti z Hronova, z Teplic, Meziměstí a z ostatních obcí celého regionu Broumovska a Policka.
Jak zdůraznila v rozhovoru profesorka češtiny Šárka Rambousková „téměř každý Broumovák má nějakou vazbu na Vebu (tradičně největší zaměstnavatel v regionu) a téměř každý na gymnázium. Význam školy pro náš region je nenahraditelný“. Gymnázium zůstalo v Broumově poslední ze středních škol. Ve městě na česko-polských hranicích, odkud je všude daleko, má jeho existence i zásadní demografický význam. Už tak je velice tristní pohled na autobusy, které ráno vyvážejí mladé lidi z Broumova směrem kamsi do vnitrozemí, pryč. A vracejí se až večer.
Po maturitě odcházejí mnozí studovat na vysoké školy. Je radostné a také naděje pro Broumovsko v tom, že se budou stále více vracet domů. Bylo by dobře, kdybychom všichni mysleli na to, aby se sem měli možnost vrátit i třeba po nějaké době v cizině, poté co nabudou zkušenosti. A přispějí k rozvoji našeho kraje. Z čisté lásky a altruismu se vrátí málokdo. Dokonce dnes ani rodinný majetek, dům, tátův podnik nejsou dostatečně velká lákadla. Krása prostředí, ale zejména životní podmínky, úroveň a lukrativní práce pro vzdělané lidi, to může dohromady vytvářet bohatství. Prvé potřebujeme zachovat, další budovat. To je nesmírný úkol nejen regionálních politiků. Měli bychom na to myslet každý.