Babiččina skororoláda od Kláry Hadašové
Co by to bylo za léto bez pořádného moučníku, k létu mlsání prostě patří. Obrátili jsme se proto na Kláru Hadašovou, skvělou pekařku a autorku knih Domácí pekař a Domácí mlékař. Klára Hadašová má také svůj blog Co nového na kopci, kde najdete zajímavosti nejen o pečení a vaření, ale také o životě a hospodaření na kopci vůbec.
Maso, nebo zelenina?
Určitě zelenina.
Vaříš, pečeš intuitivně, nebo podle receptu?
Vařím intuitivně, ale často se nechám inspirovat fotkou jídla a u pečení už většinou podle gramáže a receptu.
Jaké je tvé nejoblíbenější jídlo?
Mám dvě – jablečný štrúdl a chleba s máslem. Tato dvě jídla se mi nepřejí a vždy po nich sáhnu raději než po teplém jídle, v tomto jsem trochu mimo pravidla.
Kam bys vzala svého muže na večeři?
Téhle otázky jsem se opravdu bála. U nás je to velmi jednoduché, někam, kam se dostaneme i jinak než autem, protože na jídlo se dostaneme vždy jen při jiné příležitosti (na kole, běžmo nebo s těžkým a velkým batohem na zádech při čekání na dopravu domů), než že bychom vyloženě vyrazili navštívit restauraci. Je tedy tak nějak už zažité, že to musí být něco trochu nekonvenčního a vstřícné prostředí. Můj muž upřednostní jídlo spíše nekomplikované, ale kvalitní a dobré. Určitě jakoukoli italskou kuchyni, vegetariánský hamburger a hranolky se zeleninou na tisíce způsobů. Více ocení místo – jakýkoli stánek poblíž paraglidové startovačky bude mít větší úspěch než kvalitní restaurace a padák doma.
Jaký recept čtenářům představíš?
Ráda bych představila skvělou roládu, na kterou mám recept od babičky a odjakživa ji miluji pro její nenáročnost a neuvěřitelnou rychlost. Pokud se ozve návštěva a člověk má doma potřebné suroviny, roládu zvládne připravit do servírovací podoby za méně než 20 min. Pokud si zvolí složitější verzi, tedy skororoládu, tam musí počítat chvíli s rozležením, ale to je jediný čas, který přípravu navýší.
Na těsto rolády je třeba: 4 vejce, 200 g cukru krupice, 100 g solamylu, 2 lžičky prášku do pečiva a dvě polévkové lžíce kakaa a také nezbytný papír na pečení a ovoce.
Na náplň rolády je třeba 250 ml smetany ke šlehání, nebo lze použít následující suroviny na jemný krém 250 g Mascarpone, 200 g zakysané smetany, 300 g řeckého jogurtu a 1 vanilkový cukr (žádný další cukr). Při variantě, kterou necháváme rozležet, používáme vždy krém, nikoliv šlehačku.
Postup je velmi jednoduchý: ušleháme celá vejce s cukrem, přidáme kakao, prášek do pečiva a škrob. Než začneme šlehat, již rozpalujeme troubu na 250 °C. Poté vyložíme plech papírem na pečení a těsto na papír rozetřeme stěrkou. Vložíme do zcela rozehřáté trouby a pečeme 6 min – někdy je po této době prostředek ještě vyboulený a po propíchnutí špejlí je vidět, že není zcela upečený. V takovém případě přepneme troubu na horkovzduch a dopékáme ještě 1–2 min.
Vyndáme z trouby, připravíme si na stůl mokrou vyždímanou utěrku a nejprve stáhneme papír i s upečeným těstem na utěrku tak, aby na ní ležel právě papír. Po chvíli těsto otočíme vzhůru nohama – těstem na utěrku a papír z těsta lehce stáhneme.
V případě rolády v tento okamžik rolujeme těsto i s utěrkou, a necháme zabalené, dokud těsto nevychladne, po vychladnutí rozbalíme, odstraníme utěrku, potřeme šlehačkou nebo krémem, zabalíme, dozdobíme zvenku a posypeme ovocem.
V případě dezertu necháme na utěrce vychladnout celý plát těsta (nezabalujeme) Poté si připravíme formu na biskupský chlebíček, položíme ji na plát těsta a uřízneme z těsta pruhy žádoucí šíře.
Postupně vkládáme do formy vyložené pečicím papírem pruh těsta, našlehanou hmotu z Mascarpone, smetany, jogurtu a vanilkového cukru a ovoce. Toto vše opakujeme, dokud není forma plná. Část náplně i ovoce si schováme na ozdobení vyklopeného dezertu po rozležení a vyklopení.
Dezert dobře upěchujeme rukou a vložíme do lednice přes noc.
Ráno formu převrátíme, stáhneme z dezertu papír, potřeme zbytkem náplně a posypeme ovocem.
Recept najdete v Domácím pekaři na straně 272, nebo ZDE, nebo na videu,