Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Lidé
  • Broumovsko Plus
  • Bob Carr: Pokud jde o globální oteplování, jsme v tom všichni společně
banner

Bob Carr: Pokud jde o globální oteplování, jsme v tom všichni společně

Text i foto: Michaela Plchová

Pátek, 10. prosince 2021

Bob Carr: Pokud jde o globální oteplování, jsme v tom všichni společně

Minulý týden se veřejnost dozvěděla, kdo zvítězil v grantové soutěži Máme rádi Broumov(sko). Na stránkách Našeho Broumovska si postupně představíme jednotlivé vítěze, kterých bylo 7+1. Čtvrté místo získal odborník na makrobiotiku a experimentální zemědělec Robert N. Carr, jr. s projektem vybudování svejlů a broučích náspů.

Vy jste se v hlasování umístil na 4. místě, hlasovalo pro Vás 207 lidí. Překvapilo Vás to?

Tolik hlasů jsem vůbec nečekal! Jsem překvapený a šťastný. Moc děkuji všem, které můj projekt zaujal a dali mu svůj hlas. Určitě je ani všechny neznám.

 

Jak se zrodil Váš projekt? Proč právě svejly a broučí náspy?

Když bylo před třemi lety sucho, říkal jsem si, že svejly by mohly pomoci. Proto jsem začal hledat řešení. Vzhledem ke globálnímu oteplování je důležité zadržovat vláhu v půdě. Svejly zadržují v zemi vodu a nad nimi je dobré zasadit stromy a keře, které také pomáhají zadržovat vodu a přeměňují CO2. Už jsem si také na okraji svažitého pozemku nechal vybudovat malou tůň, která by rovněž měla zachytávat vodu.

V posledních několika letech je také zahrada zaplavena slimáky, jsou dokonce i v obilí. Co se týče slimáků, zkouším všechno: protislimáčí ploty, smrkové jehličí, česnekovou vodu… Všechno to funguje, ale jen trochu. Proto potřebuji vybudovat vícenásobnou ochranu. Broučí náspy jsou 1,5 až 2 metry široké náspy uprostřed pole, na nichž vysejete spousty trávy a dalších rostlin. Ty pak přitahují slimáky a další zahradní predátory, kteří slimáky požírají. Mám také v plánu okolo tůně vysadit žáby, aby si na slimácích mohly pochutnávat.

 

Máte s tím nějakou zkušenost?

Mojí jedinou zkušeností je vyhledávání nápadů na zádrž vody a zbavení se slimáků na internetu. Také si o tom často povídám s přáteli, kteří se věnují zahradničení a pěstování a řeší stejné problémy. Řešíme to vlastně všichni, kdo se pokoušíme něco pěstovat.

 

Co uděláte jako první krok?

První krok už jsem udělal. Pomocí mého malého traktoru s kultivátorem jsem vyoral takové primitivní svejly a broučí náspy. Zjistil jsem ale, že potřebuji těžší techniku. Mohl bych také využít profesionální rady od někoho, kdo se budováním svejlů zabývá profesionálně. Poté, co jsem si přečetl knihu Seppa Holzera a dalších autorů o permakultuře, rozhodl jsem se, že je čas udělat to pořádně.

Můj dům obklopují pole a pastviny, které k domu přísluší. Plánuji začít s devíti svejly a pěti či šesti broučími náspy, abych viděl, jak to funguje. Mým cílem není pouze tohle všechno vybudovat, ale být též dobrým příkladem pro sousedy a přátele. Pokud jde o globální oteplování a slimáky, jsme v tom všichni společně.

Na fotografiích je Bob Carr na svém pozemku, ukazuje svejly a broučí náspy pod sněhem.

 

O PROJEKTU

4. místo – 207 hlasů

Robert N. Carr, Jr: Svejly a broučí náspy pro ochranu vody a potlačení zamoření slimáky

Místo: Teplice nad Metují

Udělená částka: 20 000 Kč

Cílem projektu je vybudovat 9 svejlů pro zachování vody a vybudovat 4 broučí náspy pro kontrolu zamoření slimáky. Svejly (z anglického swales) jsou příkopy, které zadržují dešťovou vodu a následně ji postupně uvolňují. V mírnějším svahu se vyplatí vyhloubit vodorovné, po vrstevnici vedené strouhy (příkopy, průlehy), které vodu zadrží a ta se postupně vsákne.

To má být inspirace pro komunitu, aby se další lidé mohli seznámit s ekologickými inovacemi. Ty jsou praktické a relativně levné a přispívají ke zpomalení globálního oteplování. Svejly a broučí náspy budou postaveny na mém pozemku (Horní 57, Teplice nad Metují) kolem osmisetmetrového plotu chránící pole obdělávané metodami organic/permakultura a experimentálního zemědělství. Veřejnost je vítána k pravidelným návštěvám a komentovaným prohlídkám. Může i přiložit ruku k dílu.

 

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)