Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
banner

Bosonohou stezkou Pellyho parkem

Text a foto Michaela Plchová

Neděle, 24. července 2022

Bosonohou stezkou Pellyho parkem

V Pellyho parku v Polici nad Metují vznikla Bosonohá stezka, je dalším z projektů realizovaných v rámci grantové výzvy Máme rádi Broumov(sko). Nápad na její vytvoření vznikl v polickém mateřském centru MaMiNa.

„Jsme úplně ve finále,“ říká jedna z tvůrkyň projektu Martina Frydrychová a dodává: „Stezka je otevřená veřejnosti, kdokoli si ji může projít.“ Polická bosonohá stezka je chodníček o 14 polích, ohraničených kmeny stromů. Jednotlivá pole jsou naplněná různými přírodními materiály, aby lidé mohli bosou nohou prozkoumat, jak se jim po kterém povrchu chodí a jaký je to vlastně kontakt. „Spolupracovali jsme s panem truhlářem Noskem, který pro nás konstrukci Bosonohé stezky vytvořil. Chybělo jen obsadit jednotlivá pole,“ vysvětluje druhá z autorek Andrea Plná, jež zároveň vede polické mateřské centrum MaMiNa. Vzhledem k tomu, že podmínkou grantové výzvy je zapojení veřejnosti, dobrovolnická činnost stejně jako využití volně dostupných či recyklovaných zdrojů, rozhodly se autorky stezky oslovit veřejnost. „Daly jsme výzvu na Facebooku, aby nám lidé se zaplnění jednotlivých polí pomohli. Nakonec se zapojilo několik rodin z Police i Teplic nad Metují a okolních obcí, které dodaly výplň,“ říká Andrea Plná. „Získaly jsme například pískovec od Josefa Cibulky, Kohlovi ze Suchého Dolu přivezli jemný kačírek, Kohlovi z Bezděkova nasbírali s dětmi šišky a kůru ze stromů, rodina starosty Jiřího Berana slíbila rozřezat polickou májku a doplnit ji do pole, místostarosta Škop s rodinou zase nasbíral v lese větvičky… Některé materiály jsme koupily, konkrétně se jedná o bílé valouny a oranžovou štěpku,“ vypočítávají autorky, kdo všechno je podpořil.

Na poslední pole je stále ještě otevřená výzva – mělo by být zaplněné korkovými špunty od vína. Přinést je může každý, budou se doplňovat postupně. „Přemýšlely jsme, jak zapojit co největší skupinu lidí. Není to tedy výzva, aby lidé pili více alkoholu,“ říká s úsměvem Martina Frydrychová a dodává: „Napadlo nás, že po korkových špuntech se pěkně šlape, a přece jen je léto, čas grilovaček a setkávání, takže věříme, že nějaké korkové zátky se jistě najdou.“ Korkové špunty mohou sbírat nejen jednotlivci, ale též prý sbírá kavárna Krafárna, polická vinotéka i restaurace 65.

Druhým rozměrem vytvoření Bosonohé stezky je oživení Pellyho parku. „Je to krásné místo, ale je trochu stranou. Večer se v něm schází omladina, někdy tam zůstává nepořádek. Chceme toto místo tedy opět zvelebit a tím, že jsme zapojily rodiny a veřejnost, budujeme zároveň jistý pocit zodpovědnosti za to, jak to tam vypadá,“ vysvětluje Martina Frydrychová. Podle autorek se zatím daří udržovat místo pěkné a čisté. „Svůj účel to splnilo,“ dodává. Pellyho park by podle nich mohla obecně více využívat i škola a další návštěvníci. „Jsou tam vzrostlé stromy, takže park je stinný, a navíc jsou v něm skvělé prolézačky pro děti,“ doplňuje ještě Andrea Plná.

Bosonohé stezky mají v Česku své webové stránky, kde se prezentují. Také polická Bosonohá stezka se na nich objeví, stejně jako třeba na stránkách Kudy z nudy. Vyzkoušet si ji tedy budou moci i turisté, kterým tak v Polici nad Metují přibude další atrakce a oddechové místo pro děti i dospělé. Impuls pro vznik Bosonohé stezky vzešel z kolektivu maminek navštěvujících mateřské centrum MaMiNa. „Prostě někdo měl ten nápad a my jsme se ho chytly,“ vysvětluje Andrea Plná, proč vybudovaly právě Bosonohou stezku. „Chceme rozhodně pokračovat dál, jsme moc rádi, že Agentura pro rozvoj Broumovska tento program otevřela. Už jsme si všimly, že je vypsaná nová grantová výzva Máme rádi Broumov(sko). Určitě se chceme zase zúčastnit. Pellyho park je velký, takže máme prostor,“ uzavírají s nadsázkou obě ženy.

První společné setkání a oslava realizace Bosonohé stezky proběhne 12. 8. od 9 do 11 hodin v Pellyho parku. Kromě chůze po stezce se bude konat všeobecný piknik (každý může něco dobrého donést) a příjemně strávený čas vůbec.

 

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)