Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Lidé
  • Magazín
  • Biologickou léčbou proti migréně
banner

Biologickou léčbou proti migréně

TO Nemocnice Náchod, foto archiv NN

Sobota, 8. ledna 2022

Biologickou léčbou proti migréně

Centrum bolestí hlavy v Náchodské nemocnici úspěšně léčí migrénu pomocí monoklonálních protilátek  

„Mým největším přáním bylo prožít alespoň dva po sobě jdoucí dny bez migrény,“ začíná své vyprávění padesátnice Martina. S úpornými bolestmi hlavy prožila téměř celý svůj dospělý život. S přibývajícími roky byly její migrény čím dál častější a nepříjemnější a v posledních několika letech provázely Martinu prakticky denně. V kalendáři si značila migrénu i pětadvacetkrát v měsíci.

„Přesto, že i myšlení mě bolelo, snažila jsem se normálně fungovat. Musela jsem se starat o děti, chodit do práce.  Bolesti jsem tlumila léky na bolest a antimigreniky, které zabíraly. Bohužel ale za cenu toho, že jsem běžně překračovala doporučené dávkování,“ vypráví Martina, která pracuje jako zdravotnice. Přestože mnohokrát přemýšlela nad tím, co jí nesnesitelné stavy způsobuje, jednoznačný spouštěč nenašla. „Může to být všechno dohromady. Nedostatek spánku, brzké vstávání, pracovní vytížení, starosti a stres,“ říká Martina, která již kvůli migrénám i částečně upravila jídelníček. Její život se však radikálně proměnil k lepšímu až po zahájení biologické léčby.

„Když jsem se dozvěděla, že neurologie v náchodské nemocnici zahájila tuto léčbu, dlouho jsem nepřemýšlela, chtěla jsem to zkusit,“ popisuje žena, která bez potíží všechna kritéria pro zahájení léčby splnila a pro první injekci si přišla na jaře loňského roku. „Bezprostředně po zahájení léčby byly migrény ještě poměrně časté, postupně se ale jejich četnost snižovala. Nyní mám migrénu již jen dvakrát, či třikrát do měsíce,“ říká zdravotnice, která dochází na injekci prozatím jednou měsíčně. „Je to úplně jiný život. Už jsem si ani nedovedla představit, jaké to je, žít bez bolesti. Nevýslovně se mi ulevilo,“ končí své vyprávění padesátnice Martina.

 

Biologická léčba – co je to?

Jak už z názvu částečně vyplývá, jedná se o léky, které využívají schopností našeho těla. Aplikované monoklonální protilátky působí přímo na receptory, které migrénu spouští. Tato léčba vychází z nejnovějších poznatků o tom, jak migréna vzniká. „Hlavním viníkem migrény je neuropeptid, konkrétně CGRP (calcitonin gene related peptid). Při biologické léčbě aplikujeme protilátky, které jsou schopny ho deaktivovat,“ vysvětluje neuroložka náchodské nemocnice, MUDr. Markéta Tučková.

Na rozdíl od klasických léků na potlačení migrény, biologická léčba působí preventivně a v porovnání s jinými běžně užívanými léky má minimální nežádoucí účinky. Pacientům je lék aplikován injekcí pod kůži, zpravidla jednou měsíčně, někdy je možné docházet na léčbu i jednou za čtvrtletí.

 

Pro koho je léčba vhodná?

Novou metodou jsou léčeni pacienti, kteří projdou přísnými kritérii zdravotních pojišťoven. Podmínkou jsou časté záchvaty migrény, na které běžná léčba nestačí. Pokud pak u nich není léčba monoklonálními protilátkami dostatečně účinná, musí se ukončit. Za účinnou léčbu se považuje taková, která sníží frekvenci záchvatů migrény o více než 50% za měsíc. Důvodem přísných podmínek je finanční náročnost léčby. I proto nemají v ČR všechny zdravotní pojišťovny smlouvu se všemi Centry pro bolesti hlavy. Někdy se proto pacienti kvůli léčbě rozhodnou pojišťovnu změnit. Léčit se mohou začít pacienti od 18 let, horní věková hranice není stanovena. Před zahájením léčby je však nutné vyloučit možné sekundární příčiny bolestí hlavy – např. nádorové onemocnění nebo cévní mozkovou příhodu. Biologická léčba není vhodná pro pacienty s vážnými kardiovaskulárními onemocněními.

 

Jaké jsou výsledky?

Neurologické oddělení náchodské nemocnice, jako certifikované centrum bolestí hlavy, zahájilo biologickou léčbu migrén před dvěma lety. „Naše výsledky jsou velmi dobré. Evidujeme více než devadesátiprocentní úspěšnost,“ říká lékařka Markéta Tučková, která se na bolesti hlavy specializuje. „V současnosti máme možnost výběru ze dvou léčivých preparátů. Ze 17 léčených pacientek jsme museli léčbu ukončit pouze u jediné, která nereagovala ani na jeden z těchto léků. U ostatních je léčba úspěšná. Velmi se jim ulevilo,“ dodává lékařka. Dalším benefitem léčby kromě snížení počtu bolestivých záchvatů, je také snížení množství užívaných léků na bolest.

 

Jak se začít léčit?

Léčbu monoklonálními protilátkami mohou provádět pouze certifikovaná centra pro léčbu bolestí hlavy, jakým je právě Oblastní nemocnice Náchod. O doporučení k léčbě je potřeba požádat neurologa či praktického lékaře, v centru pak lékaři posoudí, zda pacient splňuje kritéria pro zahájení biologické léčby.

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Plchová
Telefon: +420 734 257 512
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)