Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Lidé
  • Magazín
  • Broumovsko – regionální produkt: PEJSKAR & spol., spol. s r. o.

Broumovsko – regionální produkt: PEJSKAR & spol., spol. s r. o.

Kateřina Agnolozzi

Úterý, 27. července 2021

Broumovsko – regionální produkt: PEJSKAR & spol., spol. s r. o.

Víte, že společnost PEJSKAR & spol. s r. o. s provozovnou v Polici nad Metují patří k nejstarším výrobcům trvanlivých fermentovaných masných výrobků v České republice? Právě tady byl vyvinut jeden z prvních fermentovaných salámů, který byl na počest místa svého vzniku nazvaný Poličan.

Něco málo z historie

Společnost PEJSKAR & spol., spol. s r. o. se věnuje výrobě tradičních českých masných výrobků již od roku 1887. Založili ji dva bratři Jan a František Pejskarovi, kteří byli vyučenými řezníky. Tehdejší firma „Bratři Pejskarové, řeznictví a uzenářství“ se rychle rozvíjela a v roce 1900 byla jejich firma zapsána jako „První česká továrna na zboží uzenářské, jemné salámy a konservy, vývoz šunek“. K rozvoji firmy paradoxně pomohla první světová válka, neboť firma zásobovala armádu konzervami. V roce 1948 byla firma znárodněna a přidružena k Východočeskému masnému průmyslu. V letech 1953 – 1982 procházel podnik masivní přestavbou za účelem specializace na výrobu trvanlivých salámů teplou i studenou cestou.

Zlom přišel v roce 1973, kdy byla výroba běžných uzenářských výrobků postupně zastavena a začal se rozvíjet nový obor masné výroby – trvanlivé fermentované masné výrobky. Vyhlášeným odborníkem na tepelně neopracované masné výrobky se stal v Polici nad Metují, a tím i pro celou republiku Vendelín Kulich, který ve spolupráci s Výzkumným ústavem masného průmyslu začal v období 1974 – 1976 vyvíjet trvanlivý salám „s českou chutí“ podobný uheráku a německým salámům.

V roce 1977 byla zahájena výroba Poličanu, jehož název byl odvozen od Police nad Metují, který byl velice oblíbený, proto se stal součástí sortimentu „nesehnatelných“ podpultových masných výrobků. Poličan se zároveň stal zdrojem, z něhož se kultivovaly první startovací kultury. Ty jsou dodnes nezbytnou součástí technologie fermentovaných masných výrobků. Prvním z nich byl Herkules. Později ho následovaly další, dnes už známé salámy, jako Paprikáš, Lovecký salám a další, což byly první trvanlivé fermentované masné výrobky svého druhu v tehdejší ČSSR.

V roce 2001 vstoupil do podniku Ing. Martin Deml. Postupně odkoupil majetkové podíly, které byly rodině Pejskarů navráceny po privatizaci z roku 1992. Významně se podílel na růstu, rekonstrukci a modernizaci společnosti a zviditelnění výrobků i společnosti Pejskar jako takové na českém trhu. Vznikají nové fermentované salámy, které mají, stejně jako Poličan, své pojmenování svázané s Policí nad Metují. Jsou jimi například Polický uherák a Ostaš, což je taktéž stolová hora v této lokalitě.

V současné době společnost Pejskar vyrábí bezlepkové výrobky, jejichž kvalitu a vysokou úroveň dokazují mnohá národní a regionální ocenění kvality, jako jsou Klasa, vyrobeno podle České cechovní normy, ocenění Česká chuťovka, Dětská chuťovka, Broumovsko regionální produkt. Předností výrobků je bezesporu i fakt, že všechny výrobky jsou přirozeně bezlepkové, což potěší nejen celiaky, ale i zákazníky, kteří si chtějí vychutnat chuť masa.  

Kde lze regionální produkty Broumovska zakoupit? Jak poznáte, že ho v obchodě mají? Jednoduše! Na dveřích prodejny je umístěna modrá nálepka s logem „Broumovsko – regionální produkt“. Prodejnu firmy Pejskar najdete na náměstí v Polici nad Metují. Certifikované salámy jsou Ostaš, Poličan a Polický uherák.

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková
Telefon: +420 734 257 512
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)