Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Lidé
  • Magazín
  • Lezecké legendy se sešly na oslavách v Adršpachu

Lezecké legendy se sešly na oslavách v Adršpachu

Pavel Lisák, foto Oldřich Jenka

Úterý, 23. května 2023

Lezecké legendy se sešly na oslavách v Adršpachu

Adršpach zažil v sobotu 20. 5. opravdu podařenou oslavu 100. výročí lezení po skalách na Broumovsku.

Bez přehánění lze napsat, že tak velkolepou akci Adršpach dlouho nezažil. Přinejmenším to platí z pohledu pískařů – tedy horolezců, věnujících se lezení na pískovci. V sobotu se totiž v Adršpachu slavilo sté výročí prvního horolezeckého výstupu v našich skalách. Byla to akce, která přilákala stovky lezců, turistů i místních obyvatel. Přes sto čtyřicet vážených lezců dostalo písemnou pozvánku. Protože lezecká komunita je opravdu široká, zúžili pořadatelé pozvání podle dvou kritérií: věk 65+ a autorství důležitých prvovýstupů ve skalách Broumovska. Zvláštní komise vybrala z těchto pozvaných tři desítky lezců, kterým byl udělen pamětní list. Při předávání na podiu byly krátce zmíněny jejich zásluhy, položeno bylo několik dotazů, odpovídalo se někdy s humorem, jindy s dojetím. Před zaplněným nádvořím adršpašského zámku tak defilovali nejslavnější žijící lezci jako Karel Hauschke, Petr Mocek, Jaroslav a Helena Houserovi, Jaroslav Seifert nebo Herbert Richter. Tento Sas, který se zasloužil o rozvoj adršpašského lezení v 60. letech, všechny překvapil svým proslovem o lezení z filosofického hlediska, který přednesl spatra naprosto dokonalou češtinou.

Organizátory oslavy byla Vrcholová komise ČHS v čele s Karlem Nováčkem a obec Adršpach, kterou při celém ceremoniálu zastupoval místostarosta Tomáš Dimter. On byl hlavním členem organizačního týmu a je i iniciátorem asi nejdůležitějšího a nejkrásnějšího rozhodnutí: udělit třiatřiceti oceněným lezcům čestné občanství Adršpachu. Obec se tím poprvé ve své historii jasně přihlásila ke komunitě lezců. Konec konců řada z těchto kdysi „nevycválaných samorostů“ se během let stala stálými obyvateli Adršpachu, jiní si zde postavili víkendové chaty, anebo jen pravidelně s radostí přijíždějí.

Slavnostnímu ceremoniálu předcházela i ranní rekonstrukce příchodu prvních lezců do Adršpachu. Skupina dobově oblečených a vybavených alpinistů přišla do Adršpachu z polského Chelmska kolem Václava a svou pouť zakončila výstupem na Krále. Ráno také Česká televize přenášela v přímém přenosu reportážní vstup přímo ze skal, kde promluvili Tomáš Čada, Tomáš Dimter či Radek Groh. Odpoledne pokračovalo koncertem a večer se končilo v místních restauracích.

Na fotografiích zleva doprava:
Tomáš Dimter, Jan Bloudek a Tomáš Čada moderují a předávají čestná občanství obce Adršpach
Jaroslav Piskoř Houser přebírá ocenění, které obdržela i jeho žena Helena
Nestor saského pískovcového lezení Herbert Richter při svém krásném a duchaplném proslovu
Ludmila Sýkorová, mimo jiné prvovýstupkyně adršpašské Gilotiny
Výrazná postava polického lezení Jaroslav King Seifert
Igor Koller, legenda světového horolezctví i autor krásných cest v našich skalních městech
Publikum

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)