Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Hyde Park
  • Magazín
  • V zimě na hřiby? A proč ne…?
banner

V zimě na hřiby? A proč ne…?

Stanislav Stařík

Úterý, 29. prosince 2020

V zimě na hřiby? A proč ne…?

Většina z nás se v zatím nepříliš utěšených náladách zamýšlí, čím se jak a kde potěšit a odreagovat od přetrvávajících každodenních starostí. Při omezených možnostech, které se nám nabízí, pro vás máme alespoň jednu inspirativní dobrou zprávu. Vězte, že pobyt a pohyb na čerstvém vzduchu v čisté přírodě rozhodně posílí tělo i ducha. Tím spíš, když při tom člověk ještě navíc zažije a uvidí něco zajímavého, nevšedního. A to bychom tady pro vás právě jeden tip na takovou zajímavou zdravotní vycházku měli. Pojďte se s námi vydat na hřiby. Že je to v zimě nesmysl!? Věřte, že není, a určitě se vám to bude líbit. Vydáme se totiž hledat kamenné hřiby!

Zima zatím nevypadá, že by nás letos chtěla obdařit nevídanou nadílkou sněhu, tak můžeme s klidným srdcem počítat, že výlet zvládneme v zimní turistické obuvi pěšky. Kdyby ale přece jen nakonec zdejší kopce přikryla pěkná sněhová peřina, není problém se na naplánovaný asi sedmikilometrový okruh vydat na běžkách, anebo ještě dobrodružněji se sněžnicemi.

Vyrazíme tedy z návsi v Suchém Dole po žluté turistické značce a po cestě mezi poli, zvané Trhovice, vystoupáme do obce Slavný. Dříve tudy chodili trhovci na trhy do Polici nad Metují a od toho cesta dostala svůj název. Při stoupání otevřenou krajinou se nám začnou postupně otvírat krásné výhledy na Polickou pánev, stolový vrch Ostaš, vzdálený horizont Krkonoš i skály na hřebenu Broumovských stěn. A ještě po cestě budeme míjet úchvatné pískovcové památky dýchající historií jako třeba Jansův kříž nebo sochu sv. Jana Nepomuckého. Na rozcestníku Nad Slavným opustíme žlutou značku a po červené budeme dál mírně stoupat už lesem k odbočce na vyhlídku do Zaječí rokle. A tady už začneme hledat hřiby, na které jsme se vydali.

Hned napravo od cesty mezi mladými stromky je skrytý malý hřib spíše ryzcovitého tvaru. Na druhé straně vlevo ale můžeme zahlédnout pěkné hřibové dvojče. Asi o čtvrt kilometru dále objevíme slavné slavenské Kamenné hřiby, "rostoucí" přímo na cestě. Za pěkného počasí a příznivých podmínek by byla určitě škoda nepopojít pěšinou ještě o kousíček dál na skalní vyhlídku na Čertovu tchýni anebo na vyhlídkovou skálu Věž se žebříkem s fascinujícími výhledy do Broumovské kotliny. Od hřibů se vrátíme zpět na červeně značenou hřebenovku a přes nehlubokou Liščí rokli, kterou si mohou zdatnější výletníci ještě vyběhnout na skalní vyhlídku Ovčín na hraně Broumovských stěn, se dostaneme na rozcestí nad Hájkovou roklí. Zde můžeme objevit další dva kamenné hřiby. Jeden malý o něco dále po červené značce a druhý mohutnější vlevo od žlutě značené Hájkovy cesty, po které budeme dále sestupovat zpět do Suchého Dolu.

Cesta nás postupně dovede do spodní části Hájkovy rokle, kde ještě vpravo pod skalami určitě stojí za prohlédnutí nejznámější a nejpřístupnější zdejší vodopád – Suchodolská Niagára s krásně vymletým skalním hrncem pod dopadajícími sprškami vody. Vodopádek navíc za mrazivého počasí zamrzá do kouzelného třpytivého ledopádu, probarveného hnědavou rašelinnou vodou. Ledové krápníky a náteky můžeme vidět i na okolních pískovcových skalních stěnách. Po zelené značce pak už pohodlně s mírnou únavou v nohách, ale osvěženou myslí a novými objevitelskými zážitky dojdeme zpět na suchodolskou náves. A jestli se vám výlet zalíbil, můžete se nechat inspirovat dalšími zajímavými místy na webových stránkách geopark.broumovsko.cz.

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Telefon: +420 777 314 251
Email: rene.herzan@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)