Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Lidé
  • Magazín
  • Víte, jaké neobyčejné zajímavosti můžete najít v Geoparku Broumovsko?

Víte, jaké neobyčejné zajímavosti můžete najít v Geoparku Broumovsko?

Stanislav Stařík

Sobota, 31. července 2021

Víte, jaké neobyčejné zajímavosti můžete najít v Geoparku Broumovsko?

Národní geopark Broumovsko je národním geoparkem právě proto, že výskyt významných a výjimečných zajímavostí z oblasti geologie, geomorfologie, paleontologie, hydrogeologie, ale také vulkanologie, těžby surovin nebo i související historické architektury a stavitelství je zde zkoncentrován na relativně malém území.

Za poznáváním těchto přírodních a historických památek se můžete vydat individuálně na vlastních objevitelských výpravách, nebo třeba při komentovaných geoturistických exkurzích, organizovaných pro širokou i odbornou veřejnost. Mnohé zajímavosti jsou přímo v terénu označeny a díky QR kódu si můžete podrobnosti o lokalitě dohledat ve svém chytrém telefonu přímo na místě. A navíc většina těchto přírodních zákoutí má své osobité kouzlo v každé roční době.

Skutečným vulkanologickým unikátem je zachovalá vypreparovaná výplň lávového tunelu v pevných vyvřelých horninách, kterou naleznete na lokalitě Kamenec u Šonova. Je dokladem specifické sopečné činnosti při zrodu dnešních Javořích hor před přibližně 300 miliony let.

Dnes již značně vzácným zemním jevem jsou takzvané „bulty“, vznikající na podmáčených, vodou opakovaně zatápěných půdách. Tuto pedologickou (nauka o půdách) zajímavost můžete vidět pod hrází rybníka Šlégl nedaleko Křinic.

Neobyčejné paleontologické ukázky rozmanitosti prvohorních rostlin se vyskytují na zbytcích výsypek bývalých černouhelných dolů v okolí Žacléře. Zobrazené zuhelnatělé otisky všech částí stromovité plavuně rodu Lepidodendron pocházejí od Dolu Jan Šverma.

Bizarní balvany a hřibovité pískovcové skalní útvary jsou roztroušené po zalesněném hřebenu Broumovských stěn. Přímo kolem turistických cest potkáte spoustu takovýchto geomorfologických unikátů například v okolí Božanovského Špičáku.

Zcela výjimečnou hydrogeologickou atraktivitou je vrstevní pramenní vývěr nazývaný Studánka U Vavřenů na okraji obce Velký Dřevíč. Pramen má takovou vydatnost, jako by potok vytékal přímo ze skály.

Podrobnosti ke zmíněným přírodním pamětihodnostem i další inspiraci pro poznávání a objevování Geoparku Broumovsko najdete na www.geopark.broumovsko.cz.

Foto Stanislav Stařík

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková
Telefon: +420 734 257 512
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)