Betlémská hvězda 2020
Tři dny před Vánocemi Léta Páně 2020 vyšla na obloze tzv. betlémská hvězda, astronomický úkaz, při kterém se k sobě těsně přiblížily planety Saturn a Jupiter. Naposledy se tak stalo v roce 1623 a opět se tak stane v roce 2080.
Jevu se říká betlémská hvězda proto, že právě astronomický jev interpretovaný Biblí jako betlémská hvězda, přiměl Mudrce z východu putovat do Judska, aby se poklonili narozenému Ježíškovi a předali mu dary. Jistý italský malíř někdy kolem roku 1305 maloval fresky v kapli svatého Františka z Assisi tak, jak viděl v té době na obloze kometu, která jej natolik inspirovala, že nad místo Mesiášova narození namaloval právě kometu.
Mnohem zajímavější však je, že daný úkaz se uskutečnil v roce 7 před Kristem. Nejenom díky této informaci je patrné, Kristus se narodil před Kristem. Zdánlivý protimluv má prosté vysvětlení, že v Ježíšově době a v zemi, ve které žil, se důraz na datum narození nekladl.
Římský kněz skytského původu z území dnešní Dobrudže v Rumunsku Dionysius Exiguus se datum narození Ježíše Krista snažil vypočítat a v roce 525 tak i učinil. Jeho výsledek, který byl většinově akceptován až v 9. st. po Kr., má však dle dnešních poznatků odchylku 4 – 7 let.
U Božího Syna, kterého životní příběh je jedno samé překvapení za druhým, by nás však něco takového nemělo konsternovat. Tak, překvapené a nejenom společensky a občansky, jiné Vánoce :).