Broumovský Anthropoid vydal nový singl, jímž upozorňuje na protestní benefici
V neděli 8. března 2014 vydal redaktor kulturního webového magazínu The Aardvark a hudebník Jan Hamerský z Broumova, strůjce doometalového projektu Anthropoid, nový singl V noře. Na protest, proti podle něj nesmyslnému zdanění časopisu Nový Prostor, se rozhodl každé jeho stažení zpoplatnit právě 20% z ceny jednoho výtisku, tj. 10 korunami, a veškerý výnos z prodeje věnovat na konto o. s. Nový prostor. Skladbu si lze stáhnout ZDE.
"Asi před půl rokem v důsledku zdanění stoupla cena jednoho výtisku Nového prostoru ze čtyřiceti na padesát korun. Nejenže vzniklý desetikorunový rozdíl bez viditelného užitku připadá státu, ale následkem toho bezdomovcům, jejichž přežití závisí rovněž na pouličním prodeji tohoto časopisu, výrazně poklesl odbyt.
Na protest proti tomuto asociálnímu opatření jsem se proto rozhodl stažení svého nového singlu V noře z připravovaného třetího a posledního EP Sběrné surovosti, jež pojednává o životě na hraně mezi bytím a nebytím, zpoplatnit deseti korunami a veškerý zisk věnovat právě o. s. Nový prostor.
Zdůrazňuji, že případným stažením toho singlu nanejvýš vyjádříte svůj nesouhlas se zbídačováním už zbídačených. Chcete-li bezdomovcům skutečně pomoci, můžete buď prostřednictvím finančního daru ve prospěch účtu 3403072379/0800 o. s. Nový prostor, zapojením se do anarchistické iniciativy Food not Bombs, nebo ještě lépe zasadit se o rozsáhlou systémovou změnu, která by předešla dalšímu ožebračování širokých vrstev obyvatelstva," zdůvodňuje za projekt Anthropoid svůj postoj Jan "Abbé" Hamerský.
"Nemrtvá nekapela" Anthropoid Jana Hamerského za dobu svého příležitostného fungování krom toho, že odehrála množství koncertů, také vydala "koncepční" EP Enneagram (2011) a Urbi et Orbi (2012), pojednávající o zotročení lidstva jeho potomstvem, které po vyčerpávání veškerých přírodních zdrojů obsadilo vlastní planetu v minulosti.
Oba díly zamýšlené trilogie spíše než seriózní nahrávky připomínaly sociologické pokusy. Třetí a poslední EP Sběrné surovosti, z něhož singl V noře pochází, tudíž nebude posledním dílem trilogie, nýbrž souborem tří, pro daný koncept jinak nevyužitelných skladeb, spojených jen tématem života na hraně mezi bytím a nebytím.
Foto Tomáš Šrejber, grafika Filip Bitnar