Inspirace z Litvínova: Nulová tolerance
(Komerční prezentace) Zástupci sdružení Volba pro Broumov se sešli s vedením města Litvínov, kde našli recept proti nepřizpůsobivým občanům.
Jak nejlépe řešit bezpečnost ve městě? Jak snížit rostoucí kriminalitu a vandalismus ze strany nepřizpůsobivých občanů? Právě na to se ptali zástupci Volby pro Broumov vedení města Litvínov, které má s řešením těchto problémů obrovské zkušenosti. Díky programu Nulové tolerance a dalším projektům se daří v Litvínově držet bezpečnostní situaci pod kontrolou.
S cílem najít vhodné řešení pro své město se vydala do Litvínova delegace složená ze zástupců Volby pro Broumov, sdružení nezávislých kandidátů, které bude letos na podzim usilovat o hlasy občanů v komunálních volbách.
"Bezpečnost ve městě je naším prioritním bodem programu. Nemůžeme nadále jen přihlížet, jak v Broumově roste počet nepřizpůsobivých občanů a s tím spojená kriminalita. Nechceme, aby se naši spoluobčané báli po setmění vyjít na ulici. Vykřikovat populistická hesla však nestačí. Proto jsme se jeli poučit, jak se takové problémy ve skutečnosti dají řešit," vysvětluje cíl setkání s vedením Litvínova Jiří Myšák, lídr sdružení Volba pro Broumov.
Pouliční boje v Janově
Je konec října roku 2008 a na litvínovském sídlišti Janov to pořádně vře. Radikálové z extremistických hnutí svolali do Janova své "příznivce" k řešení zdejší situace. Extremisté vyzbrojeni obušky, železnými tyčemi a zápalnými lahvemi se pokoušejí o pogrom na místí Romy. I ti se srocují s podomácky vyrobenými zbraněmi. Situaci řeší asi tisícovka příslušníků policie. Při střetech extremistů s policií hoří auta, okenní tabule řinčí pod palbou kamení. Sanitky odvážejí raněné...
Do takové situace se dostalo město poté, co místní průmyslové firmy propustily tisíce zaměstnanců a do stovek zprivatizovaných bytů se za levnějším nájmem začali houfně stěhovat nepřizpůsobiví občané nejen z Česka, ale dokonce i z dalších evropských zemí. Sídliště Janov se stalo černým ghettem plným odpadků a rájem dealerů drog, které si místí obyvatelé kupovali za štědře vyplácené sociální dávky.
Bojíme se po tmě vyjít na ulici
Je začátek května 2014 a ulice Broumova jsou v devět hodin večer takřka prázdné. Tu a tam projde přes náměstí člověk spěchající domů. "Lidé se bojí po setmění vyjít na ulici. Stále častěji slyšíme o tom, jak někdo přepadl místní prodavačku, vytrhl starému pánovi peněženku z ruky, odcizil kolo zaparkované u trafiky. Roste počet míst, kde se lidé bojí chodit i přes den. Rodiče většinou vyzvedávají děti ve škole, aby nemuseli absolvovat cestu přes místa, kde se pohybují nepřizpůsobiví občané. S manželem už zvažujeme, že se z Broumova vystěhujeme," říká mladá maminka, která z obav o svou bezpečnost nechce zveřejňovat své jméno.
I to je důvodem, proč se rozhodl aktivně jít do politiky Jaroslav Bitnar, kandidát sdružení Volba pro Broumov, který si jel rovněž vyslechnout zkušenosti z Litvínova. "Ani jsem do Litvínova jet nechtěl, nevěřil jsem totiž, že se dá s nepřizpůsobivými občany nějak pracovat. Řešení jsem viděl doslova černě. Přístup města Litvínova a především odhodlání zástupců města se s těmi problémy porvat, mě velmi mile překvapil. Jsem rád, že máme inspiraci, jak přistoupit k problému v Broumově," zhodnotil schůzku na litvínovské radnici Jaroslav Bitnar.
Nulová tolerance
Je začátek června 2014 a na janovském sídlišti je téměř ticho. Možná i díky tomu, že venkovní teploty atakují pětatřicítku. U jednoho z panelových domů je vidět hlouček Romů diskutujících s asistentkami prevence kriminality Městské policie z projektu MV ČR pro sociálně vyloučené. Asi čtyřicetiletý Rom jim cosi vysvětluje, rozkládá při tom rukama, ale na tvářích pracovnic je vidět úsměv.
"Získaly si mezi Romy respekt. My jsme si sice na začátku nedovedli představit, že by tuto práci mohly dělat ženy, ale ze zkušeností je vidět, že právě ony jsou ideální. Dovedou komunikovat a dokonce odbourat agresivitu obyvatel sídliště," vysvětluje Zdeněk Urban, velitel litvínovské městské policie, který společně s Veronikou Knoblochovou, vedoucí Odboru sociálních věcí a školství Městského úřad Litvínov, provázel broumovskou delegaci po sídlišti Janov.
Každodenní obchůzky asistentek prevence kriminality a hlídek strážníků, kancelář terénních pracovníků odboru sociálních věcí přímo v jednom z panelákových bytů jsou jen malou součástí celého souboru opatření, řešících bezpečnost ve městě. Jejím základem je však program Nulové tolerance, zavedený městem právě po rozbrojích v roce 2008.
Nulová tolerance je soubor opatření založených na třech složkách - represi, prevenci a sociální práci v terénu.
"Základem programu však bylo zejména to, že si za jeden stůl sedli lidé z nejrůznějších stran, organizací a institucí. Jeho obsah tak vytvářeli zástupci města, Úřadu práce, městské i státní policie, ale i hygieny, hasičů, inspektorátu práce či Krajského úřadu. Všichni se ztotožnili s tím, že jedině tvrdá restrikce a také tvrdá práce všech složek může situaci zlepšit," vzpomíná na začátky programu starosta Litvínova Milan Šťovíček. Podle něho město přistoupilo k radikálním opatřením, k nimž patřilo například vyplácení sociálních dávek formou poukázek, kontrola celého sídliště byt po bytu, razie cizinecké policie, každodenní kontroly místních heren, hygienické kontroly, zřízení osadního výboru a další kroky.
Brzy se dostavily první výsledky těchto opatření - velká část nepřizpůsobivých občanů, kteří se do janovského sídliště přistěhovali z okolních měst, z Litvínova odešlo. "A ubylo i kriminality, především vandalismu, přepadení, ale i drobnějších krádeží. Situace se zlepšila, ale jen díky tvrdé práci všech našich členů," potvrzuje velitel Městské policie Litvínov Zdeněk Urban.
Řešení existuje!
Zástupci sdružení Volba pro Broumov odjížděli z Litvínova s úlevou, že řešení existuje. "Přesvědčili jsme se, že situace v Broumově není beznadějná. Že se dá proti epidemii nepřizpůsobivých občanů úspěšně bojovat. Nemusíme poslouchat výmluvy, že něco nejde, například, že město nemůže nic udělat s nepřizpůsobivými občany, kterým pronajímají byty různí podnikatelé. Přivezli jsme si cenné zkušenosti, díky nimž víme, že se problémy dají řešit. A věříme, že nástroje vedoucí ke zlepšení bezpečnosti ve městě budeme moci po komunálních volbách využít," dodává lídr Volby pro Broumov Jiří Myšák.
(Pozn. redakce - Sdružení nezávislých kandidátů Volba pro Broumov je novým subjektem, který se chce zúčastnit voleb do zastupitelstva města Broumova v říjnu 2014. Prioritami sdružení je zvýšení bezpečnosti ve městě, aktivní boj s kriminalitou a jejími příčinami, podpora školství, vzdělanosti a mládeže, oprava městského majetku. Více informací o jednotlivých kandidátech a programových prioritách sdružení najdete na www.volbaprobroumov.cz .)
Za VpB Ing. Jiří Myšák, Ing. Jaroslav Bitnar, JUDr. Tomáš Blažek