Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Lidé
  • Rozhovory
  • Jak můžeme minimalizovat rozsah druhé vlny COVID-19 na Broumovsku

Jak můžeme minimalizovat rozsah druhé vlny COVID-19 na Broumovsku

MUDr. Jiří Veselý, lékař-kardiolog

Sobota, 29. srpna 2020

Jak můžeme minimalizovat rozsah druhé vlny COVID-19 na Broumovsku

Přestože mnozí se pojmu „druhá vlna“ u infekce COVID-19 raději vyhýbají, čísla jsou neúprosně jasná. Při první vlně na jaře letošního roku dosahovaly celorepublikové počty přes 300 nově nakažených za den, v počátku léta poklesly i díky uplatňování široké škály preventivních opatření na několik desítek denně, v posledních týdnech znovu opakovaně přesáhly 400 nakažených za den.

Obdobná je i situace v Královéhradeckém kraji a okrese Náchod. Na vrcholu první vlny bylo v kraji okolo 150 aktivních případů, do začátku prázdnin klesl tento počet pod 20 a aktuálně se znovu vyšplhal nad 140 nemocných, přičemž v samotném okrese Náchod je v tuto chvilku nemocných téměř 40. Onemocnění aktuálně postihuje častěji mladší méně rizikové osoby, nicméně starším se zcela nevyhýbá. V průběhu léta jsem se sám setkal s případy poměrně mladých pacientů, u kterých závažný průběh onemocnění vyžadoval hospitalizaci.

Uvedená čísla nerekapituluji proto, abychom se navzájem strašili, ale proto, abychom i v následujícím období zachovávali rozumnou míru obezřetnosti. Mnohá účinná preventivní opatření můžeme provádět na základě vlastních rozhodnutí bez toho, abychom se nutně spoléhali na poněkud chaotická celostátní doporučení. Každý z nás si musí uvědomit, že pokud má kašel a teplotu, nemůže si být jistý, že koronavirovou infekci nemá, a podle toho se musí chovat.

Nenahraditelné je ověření přítomnosti infekce pomocí testování, které je dostupné v Náchodě a Hradci Králové. Dokud není negativní výsledek testu znám, je třeba zabránit případnému nakažení ostatních. Proto už samotné zařízení testování cestou praktického lékaře je nutné udělat telefonicky, abychom v čekárně a ordinaci lékaře infekci nešířili. V případě podezření na infekci je rovněž nutné vyhýbat se kontaktu s dalšími lidmi.

Preventivní opatření můžeme alespoň v menší míře uplatňovat i v běžném životě. Pokud nemáme příznaky nemoci, není účelné nosit roušky venku v lese nebo na zahradě, ale zejména starší a nemocní lidé by ji měli nosit v obchodě či při jiných setkání s větším počtem lidí. Vyhláškou je tato povinnost od 1. září určena ve zdravotnických zařízeních, lékárnách, na úřadech, v prostředcích hromadné dopravy a také na akcích nad 100 účastníků.

Kromě roušek bychom neměli zapomínat na dvě velice účinná opatření, kterými jsou mytí a dezinfekce rukou a dodržování sociální distance – jde o například o to, abychom si v čekárně u lékaře pokud možno nesedali do těsné blízkosti dalších lidí a zároveň se snažili o udržení rozestupů u pokladny v supermarketu. Věřím tomu, že když budeme na tato jednoduchá pravidla myslet, mohou být dopady covidové pandemie v našem regionu menší. Můžeme takto chránit zdraví nás i našich blízkých, ale také přispět k zachování "normálního života" v našem regionu.

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)