Jedí málo, přesto tloustnou!
Letos otevřená nutriční poradna náchodské nemocnice je vyhledávaná zejména lidmi, kteří touží po štíhlejším těle. Všichni mají jedno společné: nevědí si rady s tím, jak správně jíst. Nutriční terapeutka Mgr. Michaela Cvejnová se věnuje každému individuálně a říká, že ve většině případů jedí lidé moc, nebo naopak málo. Zvládá ale ještě také radit hospitalizovaným pacientům se speciálními dietami.
Jací lidé nejčastěji vyhledávají Vaše služby?
Nejčastěji to jsou čtyřicátníci a padesátníci s nadváhou či obezitou. Někdy ale také lidé řeší, že potřebují přibrat. Chodí ke mně často ženy po přechodu. A mám tady i spoustu dětí, které ztloustly během lockdownu a distanční výuky.
Když se vrátím k zmíněným ženám po přechodu. Platí plošně pravidlo, že žena v tomto období více přibírá?
Ženám v tomto období ubývá hormon estrogen, který mimo jiné souvisí i s ukládáním tuků. Říkám tedy ženám, že přechod s přibíráním na váze souvislost má, ale nemůžeme to na něj takhle jednoduše svést. Toto období ale určitě vyžaduje větší důslednost ve stravovacích návycích. Často také přijdou ženy s tím, že potřebují zhubnout břicho. Takhle to ale nefunguje.
Zkrátka… půjde to i s poprsím…
Přesně tak. Prsa hubneme nejdříve, protože v nich máme nejvíce tuku. Pomoci si ale můžeme cvičením, posilováním a formováním postavy.
Čeká u vás klienty nějaké vyšetření?
Máme tady speciální váhu, která člověka zváží a zjistí množství tuku a vody v těle. Vše není ale jen o váze, proto lidem doporučuji, aby si měřili obvody, přes břicho, přes stehno, bicepsy atd. Někdo se třeba i vyfotí a pak to s odstupem času porovnává. Skvělý ukazatel hubnutí je také oblečení. S klienty pracuji ale především na základě informací od nich. Nabízím jim také konzultaci jejich každodenního jídelníčku. Posílají mi pak svůj sepsaný jídelníček za několik dní a já jim k tomu píšu, co je dobře a co bych naopak pro příště změnila. S některými pacienty pracujeme také s programem, který nám po zadání jídelníčku přímo vypočítá, kolik energie a živin daný člověk přijal za den.
Upravujete s pacienty životní styl i z hlediska pohybu?
Ano, pohyb je samozřejmě také důležitý. Nechci ale po pacientech, aby běhali maratony. Často mají problémy s dýcháním, běh by pro ně taky znamenal nadměrnou zátěž kloubů. Základem je tedy pěší chůze. K tomu můžou přidat i nějaké další cvičení.
Často čteme různé články o škodlivosti lepku. Jak se na to díváte?
Zdravý člověk nemá žádný důvod vyřazovat z jídelníčku pečivo, těstoviny apod. Vždy říkám, že lepek nemůže za to, že tloustneme. Může za to to, že jím buď hodně (kalorický nadbytek), nebo nesprávně (nevyváženě), a např. přijímám hodně sacharidů a tuků, ale naopak málo bílkovin. Časté dotazy mám i na ovoce, zda ho můžeme jíst i odpoledne, či večer. Na to říkám, že naše tělo neví, jestli jsme přijali kousek ovoce v šest večer nebo v šest ráno, je to v celku jedno. Pokud jsme ho nesnědli tedy bezprostředně před spaním.
Co je tedy ve stravě nejdůležitější?
U klientů se soustředím na to, aby snědli, co mají. Spočítám jim ideální příjem energie, ideální hodnoty bílkovin, sacharidů a tuků. Chodí mi sem obézní lidé, kteří jedí buď moc, nebo naopak velmi málo. V tomto případě pak vystresované tělo reaguje tak, že vše ukládá. Když se pak řídí mými radami a píšou mi, že hubnou, mám velkou radost.
Co je Váš největší úspěch?
Velmi jsem pyšná na klienta, který již zhubl téměř dvacet kilo. Poprvé byl u mě na začátku března se 121 kily, nyní je na 102 kilech. Měl k tomu další zdravotní problémy a i ty se zlepšují. Je mu 45 let, je to ještě mladý člověk. Šel do toho velmi zodpovědně a má skvělé výsledky. Je motivovaný, pojal to tak, že má malé děti a chce tady být pro ně.