Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Lidé
  • Rozhovory
  • Kácení stromů bez povolení – jak (ne)spadnout do průšvihu

Kácení stromů bez povolení – jak (ne)spadnout do průšvihu

ING. PETR KUNA

Středa, 26. února 2014

Kácení stromů bez povolení – jak (ne)spadnout do průšvihu

Zima bez sněhu mění zaběhnuté stereotypy. První případy nedovoleného kácení dřevin mimolesní zeleně se letos na Broumovsku objevily již v polovině února. A nejedná se zrovna o prkotiny. Za více než stovku nelegálně pokácených stromů ve dvou lokalitách v CHKO Broumovsko (Jetřichov a Jívka) visí ve vzduchu tučné pokuty. Může za to opravdu nezvyklé počasí?

Jen částečně. Nejvíce stromů rostoucích mimo les se během roku obvykle porazí, když odtaje sníh, nejčastěji v druhé polovině března. Letos sníh v práci nepřekáží, sluníčko láká ven, a tak jsou motorové pily v pohotovosti. Když k tomu noční mráz zpevní rozbředlý terén, podmínky jsou téměř ideální a není na co čekat. Špačci už jsou tady a tak honem stihnout co nejvíc ještě v době "vegetačního klidu". Spěch ale nebývá dobrým rádcem...

Menší revoluci v zaběhnutých pravidlech totiž udělaly loňské změny předpisů, které kácení dřevin regulují. Významná část veřejnosti je bohužel pochopila pouze jednostranně. Poměrně dost lidí se domnívá, že ke kácení stromů na vlastním pozemku už není potřeba žádné povolení. To je ale zásadní omyl. Zejména mimo zastavěné území je teď nutného "papírování" víc než dřív. V čem jsou tedy novinky?

Bez povolení si majitel může pokácet pouze stromy, které rostou u rodinného nebo bytového domu na stavebně oploceném pozemku, který není přístupný veřejnosti. Typickým příkladem budiž menší soukromá zahrada u rodinného domku, která je celá oplocená. Nikoliv živým plotem z keřů, ale trvalým pevným plotem ze zdiva, dřeva nebo z pletiva, nejlépe uzavřená brankou. Zde může majitel odstranit jakýkoliv počet keřů nebo pokácet libovolně velký strom, pokud se nejedná o památný strom.

Nově je naopak povolení potřeba vždy ke kácení ve stromořadích nad 10 stromů, a to bez ohledu na jejich velikost. Také náletové dřeviny např. na louce, v remízku ale i na zanedbané zahradě s rozpadlým plotem potřebují povolení, pokud vytvářejí zapojené porosty a kácením by mělo dojít k odstranění dřevin z plochy větší než 40 m2. Velikost jednotlivých dřevin opět nerozhoduje a povolení je v těchto případech potřeba oproti minulosti také pro menší stromy a stromky s obvodem kmene pod 80 cm.

Výše zmíněná povolení vydávají příslušné obecní nebo městské úřady. Zde je také dobré záměr kácení předem konzultovat a ujasnit si, zda povolení je nebo není potřeba. Postihnout detailně všechny případy není možné jen v tomto článku. Speciální režim vyžadující závazné stanovisko správy CHKO zůstává zachován u dřevin v břehových porostech vodních toků, na pozemcích rybníků a v nivách potoků a řek. Správa CHKO Broumovsko Vám také stejně jako obce ochotně poskytne informaci k možnostem kácení dřevin mimo les ve Vašem konkrétním případě.

Ing. Petr Kuna, AOPK ČR, Správa CHKO Broumovsko

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)