Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Lidé
  • Rozhovory
  • Karel Výravský: "Škola je o kultivaci člověka..."

Karel Výravský: "Škola je o kultivaci člověka..."

KAREL VÝRAVSKÝ

Čtvrtek, 6. listopadu 2014

Karel Výravský: "Škola je o kultivaci člověka..."

Ředitel Gymnázia Broumov Karel Výravský minulý pátek promluvil na slavnostním večeru Nadačního fondu Gymnázia Broumov. Tento projev zveřejňujeme.

Dámy a pánové, vážené studentky a vážení studenti,

v roce 1994 vznikla Nadace Gymnázia v Broumově, která se později transformovala na Nadační fond Gymnázia v Broumově. Náš nadační fond tedy v tomto roce slaví 20. výročí svého založení. V roce 2004 nadační fond poprvé oceňoval nejlepší studenty školy. Oceňování úspěšných studentů školy se stalo tradicí a dnes slavíme 10. výročí této skvělé akce.

V roce 2015 uplyne 70 let od založení českého gymnázia v Broumově. V roce 386 před naším letopočtem se z první cesty na Sicílii vrátil do Athén proslulý filozof Platón. Z darů přátel koupil pozemek nedaleko středu historických Athén, kde založil školu. V blízkosti byl starý posvátný háj olivovníků, kde se konaly různé slavnosti a obřady. Podle mytologického hrdiny Akadéma se nazýval Akademeia a název se přenesl na Platónovu školu. Tak vznikla Platónova akademie. Trvala 900 let, než ji roku 529 zrušil císař Justinián I. Dnes si můžeme připomínat dvoutisící čtyřsté výročí založení Platónovy akademie.

Asi se divíte, proč to tu říkám. Nechci samozřejmě přirovnávat 20 let nadačního fondu či 70 let školy k dvoutisícímu výročí Platónovy akademie. Něco však máme přeci jenom společného.

Když si dnes začnete shánět informace o stavu českého školství, dozvíte se, že je špatný, ne-li dokonce katastrofální. Ministerstvo školství v posledních dokumentech hovoří o nízké a stále klesající úrovni vzdělání. Vznikne-li někde požár, může za to škola, protože nevěnuje prevenci požárů dostatečnou pozornost; máme hodně dopravních nehod - bude třeba posílit dopravní výchovu ve škole; lidé pálí v domácích kotlích plasty - co myslíte? kdo za to může - no přeci škola, protože se dostatečně nevěnuje ekologické výchově; cože? lidé kradou a neplatí daně!? - to bude třeba ve škole zavést povinnou etickou výchovu; máme mnoho nezaměstnaných? to proto, že škola nevychovává pro praktický život.

A kdo tohle všechno říká? Hlavně ti, kteří nestojí za katedrou. Protože kdyby tam stáli, tak by věděli, že žáci již od dob Platónovy akademie nejsou ani lepší, ani horší, ani chytřejší, ani hloupější. Možná jiní, ale toť vše. A připravovat je na praktický život je nesmyslné a v dnešní době téměř nemožné. Před dvaceti lety jsme pořádně nevěděli, co je počítač a mobilní telefon, a dnes to žáky ve snaze připravit je pro praktický život, učíme. Ale přitom nevíme, jak budou za dvacet let komunikovat, čím se budou živit, jak bude vypadat společnost.

Škola není o přípravě pro život praktický, škola je o kultivaci člověka. Většina krajských úřadů v naší republice dnes sponzoruje kominíky, zahradníky, soustružníky, pekaře a mnoho dělných profesí, protože prý chybějí na trhu práce. Ano, chybějí na trhu práce, protože jsou na úřadu práce. Škola je připravila pro život praktický, ale nestihla v nich vytvořit základní lidské hodnoty. A jak by taky mohla, když žák dostává peníze jenom za to, že milostivě chodí do školy a potom v životě praktickém zjistí, že musí i pracovat, aby nějaké peníze dostal.

Slovo škola pochází z řeckého scholé, což lze přeložit jako pokoj, klid, prázdno, volno, zahálka. Řekové tím ovšem nemysleli povalečství, ale volno od fyzické práce a od každodenního shonu a starostí. Původní škola tedy nebyla o přípravě na praktický každodenní život. Naopak - byla v jistém smyslu únikem od něho. V Platónově akademii se volně diskutovalo a polemizovalo, a to bez ohledu na praktický užitek těchto diskuzí. Rozvíjely se ideje, precizovalo se myšlení, zkoumaly se argumenty. Velký důraz byl kladen na matematiku, nad vchodem prý byl nápis "Bez znalosti matematiky sem nikdo nevstupuj". Jeden můj známý navrhuje, aby tento nápis byl v Praze nad vchodem do ministerstva školství. Prý by se tím snížil počet zaměstnanců ministerstva minimálně o třetinu.

Dnešní škola je, bohužel, spíše o té antické ascholii, tedy zaneprázdněnosti. My i žáci jsme nuceni dělat věci možné i nemožné, a v poslední době hlavně nemožné, podle toho, jak si kdo chytrý, jenž do školy také kdysi chodil, vzpomene. A tak dnešní škola připravuje pro praktický život o sto šest, aniž bychom věděli, co to ten praktický život vlastně je a jak bude vypadat třeba ze 30 let.

Dámy a pánové, jsem rád, že broumovské gymnázium je malinkatou oázou školy v tom původním slova smyslu. České školní inspekci sice říkáme, že připravujeme žáky pro praktický život, ale ve skutečnosti je učíme myslet, učíme je být samostatní a tvořiví a ctít základní lidské hodnoty. A důkazem toho, že se nám to občas i daří, je naše dnešní sešlost, kde Nadační fond Gymnázia v Broumově oceňuje právě ty přemýšlivé, tvůrčí a samostatné studenty naší školy.

Dámy a pánové, mým osobním učitelským krédem není připravovat žáky pro život praktický, naopak: chci před touto společností žáky chránit. Pak je dlouho nic, pak tří kupičky hnoje a pak trh práce. Když vychovám slušného a poctivého člověka, on už si své místo na trhu práce najde.

Přeji vám příjemný večer.

Článek k tématu: Nadační fond Gymnázia Broumov ocenil nejlepší studenty

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)