Malé letní divadlení: Je libo pohádky z Krkonoš nebo hradní crazy komedii?
Myslela jsem si: "Úterý, tři hodiny odpoledne, většina lidí je ještě v práci. To na pohádku nepřijde příliš diváků. Bude to spíš takový rozjezdový den celého festivalu." Mýlila jsem se.
Již od druhé hodiny odpolední se branou na nádvoří broumovského kláštera valily proudy návštěvníků, a to především těch malých s "doprovodem". Hlediště bylo ve tři hodiny prakticky celé zaplněné a herci divadelního spolku SKÁLY Teplice nad Metují začali hrát představení Pohádky z Krakonošovy zahrádky. Celé představení se skládalo ze tří jednotlivých pohádek, jejichž tématem bylo napravování hříšníků, které měl na starosti samotný Krakonoš, jenž se objevil v každém z příběhů.
Česko - orientální italský vztah. Tak by se dalo shrnout představení, které se odehrálo od 20 hodin a bylo určeno především starším divákům. Příběh jednoho hradu pojednával o šlechtici, který má na svém hradě schovanku Fatimu pocházející z Orientu. Ta má velmi živelnou povahu, stejně jako již zmiňovaný šlechtic.
Během představení mezi nimi dochází k častým emočním výbuchům, naschválům a potřebě toho druhého předčit. Fatima v podání Veroniky Arichtevy je energickou mladou ženou, které na přitažlivosti ještě přidává její mírně zastřený hlas. Vytřeštěné oči hradního pána Ernesta Čekana, jeho honění Fatimy po jevišti nebo pokusy ztrestat sluhu působí naopak až komicky cholerickým dojmem.
Vedle dvou hlavních představitelů jste v Příběhu jednoho hradu mohli vidět také Jarmila Škvrnu jako sluhu, který byl starým dobrým přítelem hradního pána. Ten si na něm sice někdy vylil zlost, ale přesto pro něj sluha představoval člověka, ke kterému se přicházel nechat utěšit. Výraznou postavou byl Lešek z Lešetínku v podání Antonína Duchoslava. Ten se v posledních letech svým častějším účinkováním v divadelních inscenacích vymaňuje ze škatulky "Vikiho ze Sněženek a machrů". V Příběhu jednoho hradu ukazuje, že umí zahrát i zcela odlišný typ postavy, než byl Viky. Lešek je totiž na první pohled cudný aristokrat, který chová k hradnímu pánovi respekt.
V dalších rolích se představili Anna Kulovaná, která ztělesnila hned tři nápadnice hradního pána, jehož bláznivého otce si zahrál Karel Soukup - majitel divadelní společnosti Sophia Art, na jejímž repertoáru je právě tato inscenace.
Nakonec ještě jedna perlička z divácké návštěvnosti. Příjemným překvapením bylo, když deset minut před představením byly vstupenky zcela vyprodány.
Foto Barbora Hrdá