Názor starosty Broumova Milana Kotrnce na zákaz parkování na Malém náměstí
Přiznám se, že problematika Malého náměstí mě začala zajímat až tři roky nazpět, kdy jsem převzal odpovědnost za město i za tento prostor. A to je předpokládám i ten okamžik, kdy člověk začne rozlišovat jaký je význam pojmů možnost, právo, povinnost a odpovědnost! Dovolím si krátkou rekapitulaci.
Situace v tomto našem broumovském trojúhelníku se stávala neudržitelnou již několik let díky nárůstu aut (zvyšování životní úrovně?), a to nejen v zimních měsících. Vlastní zájmy parkujících byly až obdivuhodně netolerantní ke všem ostatním, kteří měli potřebu do této lokality zajet. Nechci házet všechny do jednoho pytle, v reálném životě přichází spousta situací, kdy dochází k nepředvídatelným situacím a potom to je o toleranci a flexibilitě situaci řešit – zde bohužel selháváme, protože "můj problém je ten největší."
Nyní je čas se vrátit k pojmům: Odpovědnost – je právní, etický a morální pojem, který dává záruky, ale určuje i odpovědnost. Odpovědnost není možnost ani právo parkovat v této lokalitě. Odpovědnost je to, že se do tohoto prostoru v zákonném časovém limitu dostanou v případě akutní potřeby hasiči, sanitka, policie, případně další složky, které jsou vázané zákonem o poskytnutí služby. To je, ale za určitých podmínek i o tom, zda bude například zajištěn přístup do lokality! Přístupnost v zimním období zajišťují Technické služby města Broumov (povinnost). Nedělám si iluze o tom, že v okamžiku, kdy bude kdokoli postižen podobným problémem nebo bude mít poškozené auto radlicí na sníh, přijde v rozhodující chvíli otázka – čí je to vina? Nejsme k sobě mnohdy tolerantní v běžném životě, nevěřím, že budeme v krizových situacích a jejich následných hodnocení.
Už historie a důvod této situace mně přesvědčily o tom, jakým směrem by se ubíral další sled událostí. Společenské klima nás bohužel takto nastavilo, a tak mne nejvíce překvapily reakce některých majitelů nemovitostí. Lidí, kteří jsou nebo mají v rodině zdravotně znevýhodněné příslušníky atd. Kladu si otázku, proč si vůbec platíme různé pojistky na zdraví, domácnosti, nemovitosti, když se bráníme tomu, aby se o nás staral někdo z daňových peněz. Ty se vyberou a je otázkou jak se použijí - můžeme je znehodnotit různými jinými způsoby, když se nám tento nelíbí.
Rád bych podotknul, že sníh nebo klouzačka v zimě není pouze o prohrnování a parkování. Je to o dostupnosti dopravní obsluhy podnikatelům, ale obě ulice jsou navíc i tranzit pro pěší, kteří prochází do centra, na náměstí, do obchodů či na polikliniku nebo chodí z práce domů, například na Spořilov.
Závěrem bych rád zdůraznil posun v řešení. Umístit značku zákaz zastavení není v pravomoci Rady města, ředitelky Technických služeb, místostarosty ani starosty. Je to proces, který probíhá na základě vzniklého problému. Následuje projednání Dopravní komisí, její návrh musí schválit Dopravní inspektorát v Náchodě a potom lze umístit dopravní značku. To proběhlo a na připomínky občanů došlo k úpravě, která musela absolvovat stejné kolečko. Zimní období je dáno, může být diskutabilní, ale je dáno legislativou. Rád bych připomenul sněhové nadílky v říjnu nebo v dubnu a květnu posledních let. Ten, kdo to vnímá pouze za oknem, na to může mít samozřejmě svůj názor. Tento rok je k nám příroda zatím milosrdná. Nevyžadujme pouze toleranci, buďme i my tolerantní.
PS: Nedělám si iluze o tom, že se mnou každý souhlasí. Tato situace s parkováním postupně narůstá v celém městě a v následujících letech musí přijít řešení formou omezení nebo zpoplatnění, případně to lze řešit investičními akcemi. Mnohá města na to již přistoupila a ten, kdo z nás přijede se svým vozem jinam, to respektuje. Doma mnohdy až po zaplacení pokuty. To je bohužel i můj příklad, na který nejsem hrdý, ale je to životní zkušenost, na kterou si dávám všude pozor a respektuji ji, protože pokud budu prát spodní prádlo vedení města Berouna, tak si možná na chvíli ulevím, ale... Vážím si všech, kteří o tom přemýšlí, přestože nesouhlasí.