O své předvolební názory se se čtenáři Našeho Broumovska dělí Patrik Otman a Jiří Šála
Komunální volby, ve kterých budou lidé volit místní zastupitele, se uskuteční v pátek 10. a v sobotu 11. října. Redakce Našeho Broumovska položila více jak třiceti kandidátům na předních pozicích kandidátních listin všech volebních stran a seskupení v Broumově, Polici nad Metují, Meziměstí a Teplicích nad Metují tři otázky. Své odpovědi dnes zveřejňuje Patrik Otman a Jiří Šála.
Patrik Otman
Finanční poradce Patrik Otman je na třetím místě kandidátní listiny sdružení Občanská demokratická strana a nezávislí.
S čím jste byl v uplynulém volebním období spokojen a s čím ne?
V první řadě jsem spokojený se svou rodinou, vztahem s přáteli a svou klientelou, ať už v privátní či firemní v oblasti mé práce pojišťovacího a finančního poradenství. Nejsem zcela spokojen s neustále stejnou rétorikou a způsobem vedení města, rozdělování finančních prostředků města a investování těchto finančních prostředků, potažmo přidělovaní městských zakázek či prodej městského majetku. Dále nejsem spokojen se strategií a tahy místní politiky, když v jedné vlně volebního působení prodává město nemovitosti nepřizpůsobivých občanů investorům a v další vlně volebního období z jednoho investora udělají obětního beránka a někteří kandidáti si berou do úst a jako volební program řešení problému nepřizpůsobivých občanů. Bohužel pro mě jako racionálně uvažujícího člověka je to velice laciný způsob získávání preferencí a myslím, že problém je závažnější a nikdo zatím neřekl způsob či recept jak toto chce řešit.
Proč kandidujete do městského zastupitelstva, a jak byste v případě zvolení chtěl prospět Broumovu?
Snažím se kandidovat do městského zastupitelstva, jelikož je potřeba, aby tam pokud možno byli lidi středního věku, kteří dají městu jiný směr a pokusí se vytvořit nové příležitosti. A nebude to tak zkostnatělé bez driftu a takovou plavbou před důchodem jako doposud. Žalostné je to, že v Broumově se mladší či střední generaci do politiky nechce. Není div, ono celkové prostředí, které se nyní tvoří, je pro mladé negativní a spíše vezmou po dokončení škol nohy na ramena a odchází pryč z Broumova. Pokusil bych se ovlivnit vývoj města tak, aby se toto změnilo. Při své práci navštěvuji obce a firmy a opravdu je zřetelný celkový dojem obcí s takovým mladým radikálnějším přístupem, příkladem tomu může být Čáslav či Kolín.
Co je podle Vás největším rozvojovým potenciálem Broumovska a jaké investice a opatření na jeho území povedou podle Vás k jeho využití.
Nebudeme si asi nic nalhávat, že by tady vystavěla nějaká společnost firmu, která by vytvořila pracovní příležitosti pro stovky lidí, jako je Veba, a.s.. To je asi scifi. Ovšem je tady spoustu firem, o kterých se nemluví, které zaměstnávají 20, 50, 100 lidí, a přitom jsou velice důležité pro stabilitu ekonomiky Broumovska. Vytváří diverzifikaci pracovních míst v různých odvětvích, což v případě nenadálých výkyvů trhu nemá katastrofické důsledky v dané lokalitě! Vidím, že Broumovsko má jedinečnou a jedinou prioritu přírodu, památky, a tím přínos a příjem z turistiky. Ale chtěl bych, abych tento zúžený výhled rozšířil s pomocí mladých lidí. Dále bych chtěl a pokusil bych se o to, aby město nezasahovalo různými projekty a akcemi, ať už jsou nazvané jakkoli, do podnikání. Toto přísluší podnikatelům-občanům, kteří podnikají v Broumově, je to pro ně životní příjem a zároveň opět vytvářejí diverzifikaci a růst ekonomiky. Město tímto z principu nemůže svým zásahem do této oblasti být přínosem, ale naopak to má velký negativní vliv.
Jiří Šála
Podnikatel Jiří Šála je leader kandidátní listiny Komunistické strany Čech a Moravy v Broumově.
S čím jste byl v uplynulém volebním období spokojen a s čím ne?
To je složitá otázka. Spokojenost je podle mně subjektivní pocit okamžiku, někdy kratšího a někdy delšího podle toho, jak je zážitek, který ho v nás evokuje, silný. Potom přichází na řadu mozek a čas (rozum), který začne vše analyzovat, a začnete zjišťovat, že vlastně spokojen vůbec nejste. Alespoň tak to mám já. Jsem neustále zdravě nespokojen. Nechci tím dát kritiku na vše co se tu děje a uvědomuji si, že kritizovat druhé je jednoduché, a že každý z nás by si měl nejprve zamést před svým vlastním prahem, než se do něčeho takového pustí. Proto nemohu mluvit ani o spokojenosti, ale ani o nespokojenosti. Na druhé straně si myslím, že právě opravdové uvědomění si vlastních chyb a nedostatků je jediná cesta, jak se dostat dál! Možná by bylo lepší v souvislosti s komunálními volbami klást si otázku, zdali jsou lidé v Broumově za uplynulé volební období spokojeni.
Proč kandidujete do městského zastupitelstva, a jak byste v případě zvolení chtěl prospět Broumovu?
Musím říci, že jsem k tomu přišel jak slepý k houslím. Jednou ke mně přiletěla otázka, jestli bych nechtěl zkusit kandidovat do komunálních voleb. Prvně jsem se asi zalekl a odmítl, ale tato otázka mě vrtala hlavou a nakonec jsem se rozhodl, že to zkusím. Jsem názoru, že je třeba získávat zkušenosti a to je jedna z příležitostí.
Já osobně bych chtěl přispět jiným způsobem nahlížení na věci, vzniklé situace a problémy a s tím související přístup při řešení. Moje myšlení vychází z přírody, kde jsem už jako malý kluk nasával inspiraci, kterou jsem pak využíval při studiu chemie, hudby, fyziky a matematiky. Na druhé straně mi je jasné, že změnit uvažování a nahlížení lidí je proces velice zdlouhavý, a je to hlavně o pevných základech a selským rozumem nastavených pravidlech výchovy a morálních hodnot, o kterých by neměla být diskuze za předpokladu, že jsou dostatečně přirozeně a obecně zavedeny, aby nepodléhali společenským trendům. Na druhé straně je třeba si uvědomit, že každý z nás jako jedinec, ve své pravé podstatě nic neznamená. A proto je asi jen na nás všech, jakým způsobem se budeme k sobě skutečně chovat, a co opravdu přežije desítky generací po nás, a zdali se tím budeme moci v budoucnu pochlubit, anebo naopak se za to stydět.
Co je dle Vás rozvojovým potenciálem Broumovska a jaké investice a opatření na jeho území povedou podle Vás k jeho využití?
Já osobně jsem se v Broumově narodil a jsem za to moc rád. Broumovsko je příkladem místa, kde na vás dýchají skvosty přírody současné, ale i minulé, a k tomu minulost naší lidské společnosti, která je tu vidět hlavně v architektuře.
Jedním z obrovských potenciálů Broumova je jeho umístění v krajině. Malebnou krajinu a přírodu, kterou tu máme, musím zmínit jako první, protože ta tu byla dříve, než sem člověk vůbec vstoupil. Tu je třeba zachovat a naopak velké zemědělské plochy, které tu byly vytvořeny rozbít na menší pole, jak tomu bylo v minulosti, se vznikem malých remízků, které dříve sloužily lidem k odpočinku při práci.
A dalším značným potenciálem, který tu každý, kdo tu někdy zabloudil a viděl, jsou, jak jsem zmiňoval produkty lidské kultury a minulosti, které se projevují hlavně v architektuře staveb. Je asi každému v Broumově jasné, že místním skvostem lidské architektury a historie zde je např. dřevěný kostelík Panny Marie na hřbitově, benediktinský klášter a spousta dalších. Sochařské skvosty, nejen v centru Broumova, ale i v jeho okolí. Dále statky broumovského typu, které jsou unikátní. To jen ukazuje, jak v historii tu byl lidský a kulturní potenciál velký, a jak byli lidé schopní. Naším úkolem je alespoň se o tyto odkazy postarat a zachovat, když lidé po roce 1989 spousty takových odkazů rozkradli a zničili v interpretaci, že svoboda a anarchie jsou si blízké. Myslím, že by bylo dobré podporovat udržování těchto skvostů a více dohlížet, jak se s touto podporou nakládá a naučit společnost se k nim i chovat.
Posledním a důležitým potenciálem města, na který nemůžeme logicky zapomenout, jsou občané Broumova. To jsou ti, kteří tu žijí, kteří tu pracují, platí daně atd.. A je třeba usilovat, aby právě oni tu byli spokojení, aby se jim tu dobře žilo. S tím souvisí otázka zaměstnanosti, kulturního vyžití a jeho kvalita, bezpečnosti ve městě a další.