Odpovídají poslední kandidáti do komunálních voleb. Kamil Slezák a Jiří Veselý
Komunální volby, ve kterých budou lidé volit místní zastupitele, se uskuteční už v pátek 10. a v sobotu 11. října. Redakce Našeho Broumovska položila více jak třiceti kandidátům na předních pozicích kandidátních listin všech volebních stran a seskupení v Broumově, Polici nad Metují, Meziměstí a Teplicích nad Metují tři otázky. Své odpovědi dnes zveřejňuje Kamil Slezák a Jiří Veselý. S voliči se o své názory podělilo 18 kandidátů. Zbývajících 16 oslovených voliče ignorovalo.
Kamil Slezák
Místostarosta Broumova Kamil Slezák je leader Sdružení TOP 09, STAN, NK pro komunální volby v Broumově.
S čím jste byl v uplynulém volebním období spokojen a s čím ne?
Spokojen jsem určitě s tím, že se nám podařilo vyplnit prioritní bod v oblasti kultury – zprůhlednit stávající fungování organizačních složek Kultury a infocentra, včetně jejího financování. Pevně věřím, že si změn k lepšímu všimla i broumovská veřejnost. Z čeho mám také dobrý pocit, je to, že se podařily investice i do okrajových částí města - např. v Rožmitále cesta, v Olivětíně chodníky a hřiště, na Křinickém sídlišti a na Spořilově parkovací místa. Za úspěch považuji, po deseti letech slibů, vybudování nové komunikace v "Hesseliovce". V současné době pokračují práce na novém hřišti Tužme se a dokončuje se cyklostezka. Někde jsem zaslechl, že tyto poslední zmiňované investiční akce jsou předvolební investice šité horkou jehlou. Mohu všechny ujistit, že stavby probíhají tak, jak mají a pásku před komunálními volbami přestřihávat určitě nebudeme, a také jsme to nikdy nedělali. Těší mě konečná shoda, ke které jsme dospěli v projektu Sportcentra. Tak, jak byl projekt připravený, bylo pro město likvidační. Po dobu následujících dvaceti let bychom do dalších městských investic věnovali minimum. Někteří zastupitelé se snažili prosadit tento projekt "zuby, nehty" a jsem potěšen, že zvítězil selský rozum.
A na otázku s čím jsem nespokojen? Trápí mě, že se nepodařila dodělat v termínu rekonstrukce DDM Ulita. Bohužel zákon o veřejných zakázkách hovoří jasně, vyhrává ten, kdo nabídne nejnižší cenu, i přes to, že nakonec svých závazků není schopen dostát. Doufám, a jsem o tom přesvědčen, že současná firma, která stavbu převzala, dokončí vše tak, jak má a bude v Broumově jedna krásně opravená a plně funkční budova.
Proč kandidujete do městského zastupitelstva a jak byste v případě zvolení chtěl prospět Broumovu?
Chtěl bych se aktivně podílet na dalším rozvoji města. Je rozpracováno mnoho projektů (Schrollův park, Dětské hřiště, tenisová hala atd.) ke zlepšení života v našem městě a byl bych samozřejmě rád, kdybych mohl být u toho.
Co je podle Vás největším rozvojovým potenciálem Broumovska a jaké investice a opatření na jeho území povedou podle Vás k jeho využití.
Největším rozvojovým potenciálem Broumovska je určitě více oblastí. Tím největším jsou lidé, kteří na Broumovsku žijí, a také nádherná krajina. K těm dalším významným oblastem patří zaměstnanost, dopravní obslužnost a cestovní ruch. Města musí pomáhat rozvoji regionu tím, že budou směřovat investice právě do těchto oblastí.
Mudr. Jiří Veselý
Primář interního oddělení Mudr. Jiří Veselý je na druhém místě kandidátní listiny Křesťanská a demokratická unie - Československá strana lidová pro komunální volby v Broumově.
S čím jste byl v uplynulém volebním období spokojen a s čím ne?
Z pozice zastupitele města jsem mohl být dění na radnici přítomen již třetí volební období a proto si dovolím kratičké srovnání. V tom prvém jsem jako nováček v zastupitelstvu a pak i v radě města postupně zjišťoval, co vůbec je na úrovni města uskutečnitelné. Období to pro mě bylo velice zajímavé – přes názorové rozdíly se v radě i na zastupitelstvu věcně diskutovalo se snahou o nalezení nejlepšího řešení pro město. Následující čtyři roky jsme po pro mě tehdy překvapujícím náhlém nalezení souznění mezi ODS a ČSSD strávili v opozici, ve které jsme se snažili korigovat kroky tehdejšího vedení města. Jím silově prosazovaný a pro město neufinancovatelný projekt rekonstrukce bývalého Měšťanského pivovaru, vedl k rozdělení nejen zastupitelů, ale i dalších občanů města. Atmosféra ve městě nebyla dobrá a každé jednání zastupitelstva ji dále vyhrocovalo.
Po volbách v roce 2010 se situace výrazně zlepšila – na jednání zastupitelstva města se vrátila otevřenost a podstatná většina zastupitelů preferovala věcnou diskusi před samoúčelnou konfrontací. Zastupitelé se tak dokázali shodnout na velkém množství středně velkých projektů, které umožnily opravu mateřských i základních škol, rekonstrukci budovy Ulity, vybudování Rock klubu, pořízení nového kluziště. Podařilo se opravit poměrně slušné množství městských silnic a chodníků, vybudovat cyklostezku, došlo k rozsáhlým úpravám hřbitova. Dokončena byla rekonstrukce čističky odpadních vod, nemalé investice jsou alokovány do podpory teplovodních sítí. Město posílilo podporu spolků, zlepšuje se spolupráce mezi radnicí a Agenturou pro rozvoj Broumovska, které se daří obtížný úkol znovuoživit broumovský klášter.
Ne úplně spokojeni můžeme být s řešením problematiky sociálně vyloučených. Před námi nestojí žádné jednoduché řešení. Největší díl zodpovědnosti leží bezesporu na zákonodárcích, jimiž nastavená pravidla problém neřeší, ale spíše zvolna eskalují. I přesto se musíme nadále snažit alespoň o dílčí řešení, k nimž patří například ovlivnění související problematiky bezpečnosti ve městě, která si vyžaduje nemalé, ale z mého pohledu nezbytné výdaje nejen na činnost městské policie a udržení funkčního kamerového systému.
Proč kandidujete do městského zastupitelstva a jak byste v případě zvolení chtěl prospět Broumovu?
Přestože pocházím z jižních Čech, žijeme s manželkou v Broumově již dvacátým rokem, stejně dlouho pracujeme v broumovské nemocnici, do školy v Broumově chodí naše tři děti. Ač to nemáme ve volebním heslu, je cílem všech lidí na naší kandidátce přispět k tomu, aby se v Broumově dobře žilo. Politiku považujeme za prostředek k dosažení tohoto cíle, nikoliv za byznys. Nadále se chci věnovat povolání lékaře, ale po téměř 20 letech praxe dobře vím, že pro udržení dostupnosti dostatečné zdravotní péče v regionu je nutné být aktivní i za hranicí lékařského povolání. Jsem rád, že jsem i z pozice krajského zastupitele mohl být nápomocen tomu, aby se Broumově udržela nemocnice s akutní lůžkovou péčí a že z krajského rozpočtu financovala její rozsáhlá rekonstrukce. V městském zastupitelstvu budu i nadále podporovat otevřené transparentní chování města, které považuji za nezbytnou podmínku dlouhodobé efektivity hospodaření s veřejnými financemi.
Co je podle Vás největším rozvojovým potenciálem Broumovska a jaké investice a opatření na jeho území povedou podle Vás k jeho využití.
Potenciálem Broumovska je jistě příroda, kulturní památky či tradice úspěšné textilky. Nic z toho však samo o sobě nemusí být zárukou úspěšného rozvoje regionu, jak jsme tomu mohla být svědkem generace našich rodičů. Proto považuji za nejvyšší potenciál regionu lidi a do právě tohoto potenciálu je nutné nejvíce investovat. Všichni víme, že je to nutné v oblasti vzdělání, ale to samotné nestačí. Možná ještě podstatnější jsou investice k posilování kulturního chování, které je podmínkou zvyšování důvěry ve společnosti. Důvěry, která je důležitým předpokladem dlouhodobého rozvoje. Z tohoto důvodu nepovažuji za hlavní měřítko prospěšnosti politiků to, kolik milionů do regionu přinesou. Důležité je i to, aby sehnané peníze byly smysluplně a efektivně využity. Ale mnohem důležitějším je, jakým směrem dokáží politici posunovat kulturu chování.