Otázky pro starosty měst a obcí Broumovska: Starosta Machova Ing. Jiří Krtička
Jaké bylo uplynulé volební období? Redakce Našeho Broumovska položila tři stejné otázky všem starostkám a starostům Broumovska, Policka a Teplicka. Jejich odpovědi jsou zveřejňovány v pořadí, v jakém je do redakce doručili. Jako první odpověděl starosta Machova Ing. Jiří Krtička.
Budete opět kandidovat a ucházet se o pozici starosty?
Ano, rozhodl jsem se kandidovat do Zastupitelstva Městyse Machov a počtvrté se ucházet o pozici starosty.
Jak hodnotíte poslední čtyři roky u vás v Machově?
Poslední čtyři roky v Městysu Machov hodnotím jako relativně úspěšné období, které se vyznačovalo nebývalou mírou investičních akcí a bylo nejnáročnější ze všech tří volebních období, ve kterých jsem působil ve funkci starosty. Realizace některých investic přinášela i nepohodlí a přechodné problémy řadě občanů i firem, ale zejména liniové stavby se bohužel bez těchto problémů neobejdou. Odměnou za to je však nyní zkvalitnění života v obci, zejména v oblasti odkanalizování téměř všech nemovitostí (dokončení splaškové kanalizace, rekonstrukce ČOV), dále ve zkvalitnění povrchů řady místních komunikací, zvýšení bezpečnosti díky doplnění veřejného osvětlení do dalších lokalit či další zkvalitnění odpadového hospodářství obce (likvidace bioodpadu).
Občané jistě také ocenili pořízení nové stomatologické soupravy do ordinace místního zubního lékaře či zajištění terénní pečovatelské služby pro sociálně potřebné spoluobčany. Za zmínku také jistě stojí podpora místnímu sportu ve formě rekonstrukce tělocvičny. Pro návštěvníky Machova a okolí se podařilo vybudovat nové turistické parkoviště v Machovské Lhotě. Za velký úspěch také považuji znovuotevření obecní restaurace, která díky úspěšným nájemcům zajišťuje služby jak místním, tak i turistům.
Jaké máte plány do dalších let?
Pokud mi v dalším čtyřletém období dají spoluobčané a zastupitelé důvěru, rád bych pokračoval v nastoupeném trendu zvelebování obce v dalších oblastech, na které se v uplynulých obdobích moc nedostalo. Prioritou je určitě zateplení místní školy spojené s instalací rekuperačních jednotek do jednotlivých tříd. Na pořad dne by měly přijít úpravy hřbitovů (osvětlení, kolumbária, parkování...) a zkvalitnění podmínek pro jednotku SDH městyse (rekonstrukce hasičské zbrojnice).
Dlouhodobým a nákladným procesem určitě bude prosazení změn do územního plánu městyse, ale bez tohoto kroku není další rozvoj možný. Další úsilí a finanční prostředky pak určitě půjdou znovu do úprav místních komunikací, na podporu sportu (bezúdržbové hřiště u tělocvičny) či lesního hospodářství (městys hospodaří na 148 ha lesních pozemků). Důležitou oblastí, kterou však nemůžeme řešit pouze vlastními silami, je rozvoj sociálních služeb pro naše spoluobčany. Zde bude třeba spolupracovat s obcemi na celém Policku včetně města Police nad Metují v rámci DSO Policko.