Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Lidé
  • Rozhovory
  • Pivovar je velice citlivé téma

Pivovar je velice citlivé téma

ING. OTAKAR PRIKNER

Pondělí, 26. listopadu 2012

Pivovar je velice citlivé téma

Minulou středu se mi naskytla možnost účastnit se veřejné prezentace pracovní skupiny Rady města při MěÚ v Broumově týkající se dalšího osudu Měšťanského pivovaru v Broumově. Velice citlivé téma, které jistě zasáhlo do volebního výsledku v posledních volbách a jak se ukazuje, i po dalších dvou letech pro řadu občanů Broumova citlivým tématem zůstává.

Hned v úvodní části si přítomní mohli vyslechnout stručnou historii objektu a seznámit se s koncepcí jeho budování. Pro mne bylo přínosné, že šetření doplňovaly poznatky, které dosud zjišťovány nebyly nebo nebyly publikovány. Pochopil jsem, že i když objekt není kulturní památkou, disponuje řadou unikátních stavebních prvků, které stojí za to dále chránit. Z tohoto úhlu pohledu pak pracovní tým hledal možnosti dalšího smysluplného využití při minimalizaci zásadních stavebních zásahů. Zde musím ocenit práci týmu, který prakticky předkládá protivariantu původního záměru, který vyjadřoval dnes již „mrtvý" projekt Sportcentra.

Pracovní skupina došla k závěru, že řešením z tohoto úhlu pohledu je částečná adaptace a přizpůsobení objektu pro umístění Základní umělecké školy Broumov a Městské knihovny. Velice hrubý odhad nákladů podle prezentace činí 140 miliónů korun.

Domnívám se, že předložený návrh otevřel prostor pro veřejnou diskusi a na tomto místě se musím obávat, zda tato diskuse a další kroky vedení města budou korektní a dokáží se oprostit od minulé diskuse a rozhodování o dalším pokračování projektu Sportcentra, které mnohdy korektní nebylo. Slyšel jsem od odpůrců projektu Sportcentra výzvu k racionálnímu předložení všech pro a proti, ale následně se ukazovalo, že z jejich strany není ochota naslouchat argumentům, které vyznívají jinak, než by si přáli. Tím myslím především rozsah investice a její náklady, ekonomiku provozu, a „objektivní" hodnocení, co daný projekt řeší pro město.

Rovněž si nemohu být jistý tvrzením, že dřívější zastupitelstvo neřešilo problematiku ZUŠ a Městské knihovny. I to ve středu v Informačním centru zaznělo. Chybělo však objektivní konstatování, že v časovém kontextu jsou dnes jiné podmínky než před pěti roky, že dnešní naplněnost žáky, program a plány ZUŠ vypadají jinak než v roce 2007.

V současné době se dopracovává Strategický plán rozvoje města Broumova do roku 2029. Celá tato problematika je v tomto plánu obsažena jednou větou: Vymezení a podpora páteřní sítě vzdělávacích zařízení. Trochu málo na to, aby diskuse mohla pokračovat. Do této věty se vejde každý nápad včetně těch lokálních nebo lobistických. V této podobě nám ani tento dokument nepomůže v orientaci priorit a rozhodování o koncepcích rozvoje města v této oblasti. Koncepční plánování na dobu delší, než je „právě nyní".

Odcházel jsem s pocitem, že vím, že máme v Broumově objekt, který stojí za to dále chránit a dle názoru této pracovní skupiny je smysluplné přebudovat jej na objekt Městské knihovny a ZUŠ Broumov, což město zadluží částkou 140 miliónů korun. Výhodou by měla být možnost rozložit investici do více etap. No ...

Odcházel jsem ale také s vědomím spousty nezodpovězených otázek, které s časem mohou být zodpovězeny, nebo s časem přestanou být otázkou. Cílem setkání a prezentace bylo dát veřejnosti více informací, co se v tuto chvíli okolo objektu pivovaru děje. To se podařilo. Chybou bylo, že po proběhlé diskusi nebyl nikdo schopný říci jak dál. Jedna z pracovních skupin města předvedla výsledek své práce. Nasnadě je otázka, proč tak nečiní i další pracovní skupiny Města a zda tomu tak v budoucnu bude. Navržené řešení jak dál s budovou Městského pivovaru zatím nelze objektivně porovnávat s ničím jiným než s původním projektem Sportcentra.

Pokud je snaha vedení města zapojit do debaty všechny subjekty, které mají co k problematice říci, upřímná, pak je třeba, aby vedení města, dokázalo skutečně naslouchat i názorům a argumentům, které ne vždy s jejich záměrem či názorem souhlasí. Pracovní skupina uvedla, že při hledání dalšího využití naslouchala názorům různých odborníků a institucí a že je brala v potaz. To se jistě projeví ve skutcích a také v dalších veřejných diskuzích, které by měly následovat.

Úplně nejhorší by bylo na tyto názory neodpovídat, nereagovat nebo se snažit je nic neříkající odpovědí „smést ze stolu". A i to jsem na středeční prezentaci v Informačním centru ze strany pracovní skupiny zaznamenal.

Projekt využití budovy Městského pivovaru v budoucnosti je tedy znovu otevřen. Týká se všech, kteří v Broumově, ale i na Broumovsku žijí. Rozsáhlý komplex skýtá značné možnosti využití. Pracujme na něm nyní, ale pracujme na něm s myšlenkou do budoucna.

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)