Pozitivní obraz Broumova je pro mě důležitý
Pravidelný rozhovor se starosty obcí na Broumovsku jsme vedli se starostou Broumova Jaroslavem Bitnarem.
Největším tématem je v současné chvíli kandidatura Broumova na Evropské hlavní město kultury. Co to z Vašeho pohledu může městu přinést?
Z různých komentářů na internetu, Facebooku, ale i obecně je zřejmé, že mnoho lidí má pocit, že tady „chcípl pes“. Dokonce, že tu vůbec nemá smysl žít a chudák, kdo tady je. My bychom chtěli Broumov a celý region pozitivně prezentovat, abychom ukázali, že to není tak černé, jak to někdo může vnímat. Seznámit celé Česko, a nejen to, s existencí Broumova. Myslíme si, že z něj může být dobré místo pro život a to, co dosud není úplně ideální, lze zlepšit. Posunout Broumov tak, aby byl pozitivně vnímán. To je pro mě nejdůležitější.
Pokud bychom titul EHMK získali, bylo by potřeba rozjet nějaké větší investiční akce. Určitě by bylo velmi pozitivní, pokud bychom si – kromě dalšího – mohli opravit i silnice a nějaké domy. Za mě by to byla třešnička na dortu. Nejdůležitější je pro mě ale pozitivní obraz města.
Jaké konkrétní investice by to městu mohlo přinést?
Těch věcí je tady samozřejmě hodně. Z pohledu města tu máme nevyřešené nemovitosti, ať už je to chátrající pivovar, s nímž si nikdo neví rady, a mnoho dalších chátrajících nemovitostí. Můžeme se bavit o rekonstrukci budovy bývalé pošty. Mohla by to být i rekonstrukce centra města, kde by se nalezlo mnoho míst, které by stály za to vyřešit a zcivilizovat. Řekl bych, že můžeme začít dole U Dolní brány u restaurace Alka a projít skrze náměstí až sem k budově úřadu a budeme mít investice za stovky milionů korun. Všechny by přispěly ke zkrášlení města a ke zlepšení funkčnosti a atraktivity.
Vy jste zmínil budovu bývalého měšťanského pivovaru, který často lidé v diskusích zmiňují. Jaký je postoj města?
Opravdu nevíme, co s tím. Momentálně na pivovar nemáme žádné finanční prostředky a ani ambice. Vlastně jsme si ani nikdy nevyříkali, co s ním. Jsou to obrovské peníze, které město nemá. Kdyby někdo přišel a řekl mi, tady máš 500 milionů korun a udělej si z toho pivovaru, co chceš, tak já nevím, jestli bych mu je s díky nevrátil, protože bych se bál, že potom neufinancujeme budoucí provozní náklady. Pro představu, rekonstrukce Domova pro seniory bude stát minimálně 200 milionů korun, rekonstrukce domu pod hladomornou Na Příkopech 27 je 50 milionů korun, a to jsou malé domy…
Umím si představit, že přijde spousta lidí se spoustou skvělých nápadů, co by s pivovarem šlo dělat, ale ve chvíli, kdy rekonstrukci není z čeho zaplatit, tak to není možné. Nechci být pesimista, možná nás opravdu rozhýbe kandidatura na EHMK, pokud bychom se posunuli mezi předvybrané kandidáty. Pak bychom mohli uspořádat veřejnou diskusi, co s tím prostorem a nechat zpracovat kvalitní projektovou dokumentaci a posunout se dál. Měšťanský pivovar by si naši práci zasloužil, ale zatím nemáme tu odvahu.
Z čeho máte radost, že se v Broumově podařilo.
Mám pocit, že se toho děje hodně. Mně dělají radost i takové ty drobné věci. Třeba otevření dotačních možností pro majitele nemovitostí na náměstí. Jsou to relativně malé peníze – loni to bylo 800 tisíc, letos 500 tisíc korun. Když se však každý rok přetře nějaká fasáda na náměstí, hned to vypadá lépe. Snažíme se opravovat nemovitosti, sem tam nějakou silnici. Vím, že by to mohlo být lepší. Mám radost, že se nám podařilo – byť za ohromné finanční ztráty – zasíťovat lokality na Spořilově. Parcely se prodávají a mě těší, že lidé mají zájem postavit si v Broumově rodinný domek a chtějí tady bydlet. To vnímám pozitivně. Také se těším, že jednou dotáhneme do konce kavárnu v budově Café Herzog na náměstí.
Chystá se město Broumov zapojit do pomoci Ukrajině?
Rozhodně. Je to pro nás nová věc a učíme se za pochodu. Zřídili jsme kontaktní místo, kde každý válečný uprchlík bezplatně dostane vše potřebné na jednom místě. Od pomoci se zajištěním víza po ubytování a stravu. Více informací zde: https://broumov.net/ukrajina/ds-1727