Ředitel SPŠ Hronov Ing. Josef Matyáš: Výběr střední školy se může zkomplikovat
Návrh na sjednocení 21 krajských středních škol a učilišť v pondělí odsouhlasilo zastupitelstvo Královéhradeckého kraje. Kroky restrukturalizace středního školství doporučila zastupitelům ke schválení krajská rada minulý týden. Cílem je podle vedení kraje především zlepšit kvalitu vzdělávání v regionu. Změna se také týká Střední průmyslové školy v Hronově, která má od července příštího roku splynout se Střední školou oděvní, služeb a ekonomiky v Červeném Kostelci a Střední školou propagační tvorby a polygrafie ve Velkém Poříčí. Jak to vidí ředitel hronovské školy Ing. Josef Matyáš?
V pondělí 4. prosince 2017 zastupitelstvo Královéhradeckého kraje odsouhlasilo první etapu optimalizace středních škol zřizovaných krajem. Z tiskové zprávy se dozvíme, že ze současných 21 středních škol od 1. července 2018 vzniká 10 nových subjektů. Polovina sloučením, druhá půlka splynutím. Co se ale v této chvíli nedozvíme, je informace, jak se změní nabídka oborů v těchto školách, což je pro rodiče deváťáků hodně důležité a do rozhodnutí rady kraje a následném zveřejnění výsledků svého jednání, nemají základní školy z čeho oficiálně čerpat informace. To je živná půda pro "zaručené zprávy" a podobné, byť třebas dobře míněné dezinformace.
Střední průmyslová škola Hronov byla také zařazena do optimalizačního balíku spolu se Střední školou propagační tvorby a polygrafie Velké Poříčí a Střední školou oděvní, služeb a ekonomiky v Červeném Kostelci. Hronovská průmyslovka je ale v poněkud odlišné pozici proti některým jiným školám. Nemá ani problém s naplněností, ani s ekonomickou udržitelností. V našich třech školách převládá ta rozumná motivace pro spojení, což je vzájemná výpomoc a vytvoření tří odborně profilovaných center vzdělávání. Hronov má být zaměřen čistě technicky na strojírenství, elektrotechniku a automobily, Velké Poříčí na propagační tvorbu a polygrafii (jen pro zajímavost, probíhá zde velmi rozsáhlý projekt, který z této školy vytvoří nejmodernější polygrafické centrum v celé republice) a Červený Kostelec se bude postupně více profilovat do textilního průmyslu a oděvnictví (v našem kraji je největší podíl firem s textilní výrobou v rámci celé ČR).
Co se mění pro naše žáky v Hronově? V podstatě nic. Žádný obor nezaniká, škola bude dál fungovat i ve stejném personálním obsazení jako doposud. Změní se od 1. července 2018 název školy a zaměstnancům přibude administrativní práce spojená se splynutím tří škol do jednoho subjektu, který bude mít jedno společné vedení, ekonomiku a další úseky nutné pro chod celé nové školy.
Myslím, že tato informace je právě pro deváťáky a základní školy velmi důležitá. Pokud se zajímáte o studium na jiných školách, než v Hronově, kontaktujte ředitele středních škol a žádejte je o informace. Oficiální oborová reforma sice ještě není krajem schválená, ale ředitelé již nyní znají záměr kraje, který bude projednán pravděpodobně velmi brzy.