Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Lidé
  • Rozhovory
  • S Milanem Schirlem o nové soše Panny Marie před kostelem v Polici nad Metují
banner

S Milanem Schirlem o nové soše Panny Marie před kostelem v Polici nad Metují

RENÉ HERZÁN

Úterý, 13. srpna 2019

S Milanem Schirlem o nové soše Panny Marie před kostelem v Polici nad Metují

Ve čtvrtek 15. srpna se před kostelem Nanebevzetí P. Marie v Polici nad Metují bude světit nová socha Panny Marie. Iniciátory jsou manželé Schirlovi, sponzorem akce je firma MycoMedica/YaoMedica. Milan Schirlo odpověděl na několik otázek.

Proč jste se rozhodl nechat postavit sochu Panny Marie před polickým kostelem?

Těch důvodů je více. K Panně Marii mám velmi osobní vztah. Vychází z mé vlastní zkušenosti, ale když tak přemýšlím, jsem si jistý, že bych podobné zkušenosti našel u mnoha dalších lidí. A tak každý z nás v Panně Marii nachází svůj vlastní význam - Panna Maria jako matka Ježíšova, Bohorodička, Neposkvrněná, matka všeho milosrdenství, matka Boží, matka všech trpících, ochránkyně rodin atd. Prožila mnohá protivenství a útrapy, které vyvrcholily smrtí jejího Syna na kříži - to je utrpení, které si málokdo z nás umí představit. A tak pevně věřím, že Panna Maria dokáže zmírňovat následky utrpení, kterými musíme v životě procházet i my. Její srdce je naplněno bezpodmínečnou láskou. Někdy bohužel i smutkem, když se na nás dívá. V Medžugorji (místě, kde se Panna Maria zjevila před 40 lety šesti malým dětem) najdete nápis: "Drahé děti, kdybyste věděli, jak vás miluji, plakaly byste radostí."

A tak nejen já, ale i obyvatelé Police nad Metují měli k Panně Marii vždy úzký vztah. V okolí najdete několik jejích soch, byl jí zasvěcen místní kostel a v historických písemnostech z konce 19. století dokonce najdete zmínku o jejím zjevení v místním lese dívce Kristině Ringlové. Existují záznamy o zázračných uzdraveních z tohoto období, a i dnes toto místo navštěvuje řada poutníků.

První člověk, kterému jsme se svěřil se svým nápadem postavit sochu, byla moje manželka. I ona ho přijala s nadšením. Jsme v tomto ohledu stejně naladěni. Oba velmi silně cítíme, že dnešní doba potřebuje jistoty a Panna Maria určitou jistotou je. Jistotou bezmezné a všeobjímající lásky, soucitu, pochopení a odpuštění. Bohužel doba komunismu, která byla velmi ateistická, potlačila v lidech nejen víru, ale možnost obrátit se se svými problémy k někomu, komu se mohou svěřit, vypovídat se a kdo v nás bude znovu a znovu probouzet touhu po lásce k bližním.
Byli bychom oba velmi rádi, kdyby se Panna Maria stala nejen patronkou našeho krásného města, ale aby lidé za ní začali chodit s důvěrou, se svými starostmi, radostmi i přáními.

Zkrátka, abychom v její přítomnosti v sobě dokázali podněcovat touhu po dobru, která je tak často přehlížena, a která nám všem bolestně chybí, i když vlastně cítíme její naléhavou potřebu. Možná je toto naše přání v současném světě, ve kterém převládá lhostejnost, cynismus, nemorálnost a další nešvary, trochu idealistické, ale o to silněji cítíme potřebu s tím něco udělat.

Kdo je autorem sochy?

Vybrat autora nebylo jednoduché, ale nakonec jsme se rozhodli pro zkušeného sochaře Petra Váňu, který se celoživotně tvorbou soch s křesťanskou tematikou zabývá. Navíc je teď mediálně známý díky snaze obnovit Mariánský sloup na Staroměstském náměstí. Petru Váňovi se povedlo do sochy Panny Marie zakomponovat mnoho symbolických poselství. Už jen výběr materiálu je symbolem - oblouk kolem Panny Marie a schody, po kterých k nám sestupuje, je z božanovského pískovce. Ten symbolizuje nás, kteří žijeme v kraji pískovcových skal. Sama Panna Maria a Ježíšek, kterého přináší, jsou vytesáni z bílého mramoru, který je dovezen z Itálie. Mramor symbolizuje něco, co k nám přichází z dálky, z jiných sfér, něco čistého, neposkvrněného.

Kdy dojde k slavnostnímu odhalení sochy?

Slavnost jsme naplánovali na čtvrtek 15. srpna 2019. A to úmyslně. Tento den je dnem nanebevzetí Panny Marie. Celá akce začne v 16 hodin před polickým kostelem. Nejprve zahraje Polický symfonický orchestr (z prostorových důvodů jen jeho část). Spolu s ním zazpívá oblíbená zpěvačka Irena Budweiserová, kterou znáte třeba ze Spiritual kvintetu.

Pak budou následovat krátké projevy a poté dojde k samotnému odhalení a svěcení sochy Panny Marie. Toho se ujme arciopat Břevnovského kláštera Prokop Siostrzonek, z čehož mám velkou radost. Po slavnostním svěcení proběhne v přilehlém kostele slavnostní mše. Po mši jsou všichni účastníci zváni na nádvoří přilehlého kláštera na koncert Ireny Budweiserové, kterou na kytaru doprovodí kytarista Jakub Racek. A na závěr se všichni mohou těšit na menší raut za doprovodu Polického symfonického orchestru.

Chtěl byste na závěr ještě něco zmínit?

Úplně na závěr bych rád zmínil otce Mariana Lewického. Je tomu zhruba rok, kdy nás opustil, ale v tomto příběhu má své důležité místo. Když jsem o stavbě sochy začal přemýšlet, svěřil jsem se i jemu a on mé počínání velmi podporoval. Je tedy škoda, že v tento slavnostní den nebude s námi. Ale i tak věřím, že z nás má radost.

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)